Tohle rozhodně nemusíte dělat, abyste měli velké svaly

Když chcete vybudovat svalovou hmotu a tedy i velké pevné svaly, co pro to děláte? Vyjmenujte všechno, co vás napadne. Projděte pak svůj seznam a porovnejte s tipy od nás, co rozhodně dělat nemusíte. 

Jíst jenom bílkoviny

Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem pro budování svalové hmoty a rozhodně je potřeba jich dostatek přijímat. Hodně lidí ale při honbě za velkými svaly zapomíná dodávat tělu i zbytek živin. Nebo jejich dostatečné množství.

Na snídani mícháná vajíčka z jednoho žloutku a čtyř bílků, na svačinu tvaroh, na oběd vařené kuřecí maso s trochou rýže, na svačinu opět tvaroh a na večeři (po proteiňáku v posilovně) ještě cottage sýr. Přijde vám takový jídelníček v pořádku? My do něj doporučujeme přidat i zdravé tuky v podobě třeba oříšků nebo lososa a i cukry a vlákninu, které vám dodá většina ovoce.

U budování svalové hmoty vaše tělo potřebuje nejen bílkoviny, ale i ostatní živiny, aby správně fungovalo. Doplňky stravy pro budování hmoty je ale nenahradí te. Vždyť právě teď tělo zatěžujete mnohem více, než obyčejně. Zamyslete se proto nad svým jídelníčkem a dodávejte tělu, co skutečně potřebuje.

Trávit hodiny v posilovně

Co je důležité při budování svalové hmoty? Pro hodně lidí je to čas strávený v posilovně. Vždyť právě tam se "vyrábí" svaly... Nebo ne? 

Ano, ale jen do určité míry. Lidské tělo není nezničitelné. A pokud posilujete každý den, přidáváte si na váhách a vyháníte svaly doplňky, možná si nakonec vytrénujete jen zdravotní potíže. Každodenním intenzivním posilováním si můžete snadno odrovnat své klouby, které - na rozdíl od svalů - nemohou narůst a přizpůsobovat se rychle rostoucí zátěži. To pak může snadno vést k tomu, že místo velkých svalů budete tiše závidět těm, kdo posilují rozumně a dokáží i relaxovat a dopřát svalům a kloubům odpočinek. 

Číst všechny fitness magazíny

Schválně, kolik fitness časopisů, magazínů, článků a dalších rad čtete, když posilujete? Pravděpodobně hodně, možná jste už objednali i nějaké to předplatné fitness časopisu a jakmile vám dorazí, hned si s chutí přečtete o úspěších sportovců, ale i o cvicích, které vám tyto časopisy doporučují.

Čtením informací o posilování strávíte mnoho času, často se ani nic nového z magazínů nedozvíte. Soustřeďte se proto místo toho na sebe, vnímejte spíš cviky, které jsou pro vás přínosné a zdokonalujte se v nich a vynechte dlouhé prohlížení stránek fitness časopisů, které vám mnohdy nepřinesou moc nových informací.