Které svaly často pracují společně

Prsa, ramena a tricepsy

Vzpomeňte si - k čemu vám tyto tři svalové skupiny nejčastěji pomáhají jako celek? K odtlačování těla nebo odtlačování něčeho od těla. Velké svaly prsou a ramen přitom pracují za podpory menších tricepsů. Právě tyto tři svalové skupiny je rozumné procvičovat vyrovnaně spolu, aby nejen vypadaly dobře, ale zároveň byly i dobře funkční. Při cvičeních zaměřených na tyto svaly byste měli pomocí prsních a ramenních svalů docílit pohybu ramenních kloubů a triceps pak pomáhá hýbat pažemi.

Bicepsy a záda

Opakem odtlačování jsou přítahy. A k přítahům používáte dvě hlavní svalové skupiny - bicepsy a zádové svalstvo. Při přítazích spolupracují opět velké zádové svaly za podpory menších bicepsů.

Stehna, lýtka a svaly kolen

Používáme je denně a můžeme říct i nejčastěji už od doby, kdy vstáváme. Právě tyto svaly - stehna, lýtka a kolenní svaly - přenášejí veškerý pohyb a zátěž, které vznikají při chůzi. Pracují obvykle společně, proto je rozumné přikládat jejich tréninku podobně velkou důležitost.

Svaly jádra těla

Jádro těla pomáhá udržovat vzpřímenou polohu, ale zároveň přenáší veškerou zátěž ve všech směrech z jedné části těla na druhou. Mít pevné jádro těla, tedy břišní, spodní zádové svaly a boky, je nejčastěji opomíjený základ. Přitom právě tyto svalové skupiny při každodenních činnostech spolupracují a jejich posilování také může snížit riziko zranění nebo přetrénování některých dalších svalů.

Jak vypadá váš trénink? Které svaly trénujete společně?