DASH dieta - pomůže s vysokým tlakem i nadváhou

DASH v originále znamená Dietary Approaches to Stop Hypertension, v překladu pak Dietní přístupy ke snížení vysokého krevního tlaku. Primárním účelem tohoto stravování tak bylo zdravým způsobem snížit vysoký krevní tlak. Jako pozitivní vedlejší účinky takového stravování se pak projevily i lepší zdraví, nižší riziko vzniku cukrovky nebo infarktu. A mimo jiné také úbytek na váze.

Základ DASH je ve změně jídelníčku. Měli byste při něm konzumovat více zeleniny a ovoce, nízkotučných mléčných výrobků, celozrnného pečiva a také přiměřeně ořechů, luštěnin a semínek. Uberete na solení a naopak dáváte pozor, abyste ve stravě přijímali dost vápníku, hořčíku, draslíku, ale i vlákniny. DASH nezapomíná ani na libové hovězí a kuřecí maso.

Denní množství soli přijímané v potravě má být sníženo na 1,5 - 2,3 gramu (oproti běžnému doporučenému dennímu množství 5 gramů soli). 

Obecně řečeno, DASH plán obsahuje 6 - 8 porcí celozrnných obilovin (pečiva nebo těstovin), 4 - 5 porcí ovoce, stejný počet porcí zeleniny, stejný počet porcí ořechů, semínek nebo luštěnin a 2 - 3 porce mléčných výrobků. Libové maso nebo kuřecí nebo ryby pak jsou zastoupeny 6 porcemi. Tuku přijímáte minimální množství, které je ale potřebné pro správné fungování organismu, tedy 2 - 3 porce.


Co si o DASH dietě myslíte vy? Pište do komentářů.