Bolí vás za krkem? Narovnejte se

Právě jako dospělí už máme své návyky, které neradi měníme. A to i takové, které nám mohou škodit.

Jednou z hlavních příčin bolesti za krkem nebo zad je sezení u počítače po celý den. Tedy přesně takové, kterému se v dnešní době příliš nevyhnete, pokud máte kancelářskou práci. I v této situaci ale můžete své tělo alespoň částečně ubránit před bolestí. Stačí si uvědomit, jak máte nastavené sezení a jak sedíte. V první řadě se ujistěte, že vaše židle je nastavená pro sezení tak, aby vaše nohy svíraly 90 stupňů s podlahou. Dále zkontrolujte monitor. Jeho horní hrana by měla být těsně nad úrovní očí, abyste nemuseli pro sledování monitoru ohýbat krk.

Nezapomeňte také na to, že sledováním mobilu nebo tabletu si ničíte krk. Ohýbáte totiž krk do nepřirozené polohy a držíte tuto polohu, než třeba dopíšete zprávu nebo prohlédnete stránky. Nezapomeňte se proto naučit zvedat mobil nebo tablet výše, abyste tolik nepřetěžovali krční svaly.

Pro dámy je také častou příčinou bolesti krku či zad nošení vysokých podpatků. Díky nepřirozené poloze chodidla totiž zatěžují ve velké míře svaly zbytku těla. Právě ty se totiž snaží balancovat nepřirozený postoj. Zatěžovány jsou zejména svaly jádra těla, včetně zádových svalů, vyrovnávačů páteře i krčních svalů.

Nosíte tašku přes rameno nebo baťoh na jednom rameni? Tak pozor, možná si křivíte záda také. Zejména taška přes rameno, pokud ji nosíte jen na jedné straně a nosíte v ní těžší věci, jako např. notebook, vám může způsobit bolesti krku nebo zad. Doporučujeme proto ramena, přes které máte přehozenou tašku, střídat a baťoh se naučit nosit na obou ramenou. Ulevte svým ramenům i zádům dříve, než budete muset řešit zdravotní komplikace.

Toto bylo jen několik příkladů situací, které mohou v běžném životě způsobovat zbytečné bolesti krku nebo zad. Je snadné jim předejít, ale je potřeba si je uvědomit. Opusťte občas své návyky a podívejte se na ně i zvenku. Zjistíte tak, jestli jsou tyto návyky v pořádku i pro vaše zdraví.