Vitamíny v tabletách nemusí tělo umět plně využít. Lepší jsou ty přírodní

Vitamíny v pilulkách. Nejjednodušší způsob, jak si zajistit zdraví. Aspoň tak to vypadá z reklamních spotů, které můžete často vidět v médiích. Od doplňků stravy pro nejmenší až po podporu zdraví pro seniory. Doporučují je reklamy, dozvíte se o nich od lékařů a v lékárnách i supermarketech mají své místo. Multivitamíny v tabletách se zdají být univerzálním řešením pro všechny generace. Tabletky, pilulky, želé a jíné podoby vitamínů ale nemusí být zrovna tou nejlepší volbou. Tělo je nemusí umět plně využít.

Vitamíny v tabletách, multivitamíny a vitamínové doplňky stravy jsou určeny pro ty lidi, kterým se nedostávají tyto důležité živiny v dostatečné míře prostřednictvím běžné stravy. Stejně tak jsou vhodné pro ty z nás, kteří jsou vystaveni škodlivým vlivům ve větší míře a potřebují dodat tělu něco navíc pro jeho ochranu.

Čtěte také: Ne každý karnitin spaluje tuky

Problémem může být využitelnost i přidané látky

V čem nemusí být koncentrované dávky vitamínů v pilulkách dobré? Ve dvou základních aspektech - ve využitelnosti a v látkách, které se do samotných tablet přidávají.

V tabletách totiž musí vitamíny být v takové formě, která bude stabilní a zároveň dostatečně koncentrovaná. Vitamíny a minerály totiž musí vydržet i několik měsíců, než se dostanou od výrobce přes pulty obchodů až k vám. Výrobci je proto musí zakonzervovat v takové podobě, která toto vše umožní. V multivitamínech tedy najdete obvykle nejen samotné vitamíny, ale i přídavné látky, které zajistí pevnost tablet a stálost obsahu. Legislativa a testy výrobcům nedovolí do jejich tablet přidávat nějaké vyloženě škodlivé látky - to by navíc byli sami proti sobě. Ne vždy jsou ale tablety mixem pouze těch látek, které bychom chtěli přijímat. Příkladem mohou být různá umělá sladidla, která dodávají pilulkám chuť.

Čtěte také: Jsou umělá sladidla v cole bez cukru bezpečná?

Využitelnost chemicky připravených vitamínů může být nižší než těch konzumovaných v přírodní podobě. Ve zdravé stravě totiž nejsou obsaženy jen samotné vitamíny, ale i látky, které podporují jejich využitelnost či vstřebatelnost. Ačkoliv si tedy myslíte, že tělo využije celou dávku, která je uvedena na obalu vitamínového doplňku, skutečnost se může i výrazně lišit. 

Pokud tělu dodáváte vitamíny v koncentrované podobě, tělo je nemusí v takovém množství umět využít. Paradoxně tak můžete polykáním vitamínových tablet odnaučit tělo využívat vitamíny z přírodní stravy a naučit ho brát si dostatečnou dávku vitamínů jen z umělých koncentrovanějších zdrojů.

Vitamínové doplňky stravy jsou výborným pomocníkem v znečištěném prostředí, v případě nemoci nebo při nedostatečném příjmu živin ze stravy. Pokud ale jejich dostatek tělu můžete dodat prostřednictvím zdravé stravy v přírodní podobě, volba by měla být jasná.

Čtěte také: Čím se nahrazuje cukr v potravinách? Vše o přírodních sladidlech

Článek publikován 30.3.2015, aktualizován 26.5.2019