Funguje Somatodrol? Co je to GRTH Factor?

Podle oficiálních českých stránek Somatodrolu tento doplněk stravy zvyšuje hladinu testosteronu a HGH, a tedy jako hormonální aktivátor pomáhá dosáhnout vyššího nárůstu svalové hmoty. U doplňků stravy vždy záleží na složení, pojďme se tedy podívat na složení Somatodrolu.

Složení Somatodrolu

V pokynech pro užívání je uvedeno, že Somatodrol se má užívat v množství 1 - 2 tobolky 2x denně před jídlem nebo tréninkem nebo podle pokynů lékaře. Jedna tobolka pak obsahuje:

  • Beta-alanin - 250 mg
  • AAKG (Arginin alfa-ketoglutarát) - 200 mg
  • Kajenský pepř (Capsicum genus) 4:1 - 45 mg
  • Paulinie nápojná (Guarana) - 23 mg 
  • Kofein bezvodý - 15 mg 
  • Vitamin B3 - Niacin (kyselina nikotinová) - 3,03 mg 
  • Vitamin B12 (kyanokobalamin) - 0,45 mg 
  • Vitamin B6 (pyridoxin hydrochlorid) - 0,31 mg 

Co je to GRTH Factor?

Na stránkách Somatodrolu je často zmíněna receptura GRTH Factor, kterou tento doplněk stravy obsahuje. Ze složení vyplývá, že pod touto zkratkou se skrývá 250 mg Beta-Alaninu a 200 mg AAKG (Arginin alfa-ketoglutarátu) v jedné tobolce. Co vlastně tyto látky jsou?

Beta-alanin je látka podporující tvorbu karnosinu ve svalové tkáni, který v kosterním svalstvu zmírňuje tvorbu kyseliny mléčné ve svalech až o 60 %. Díky tomu můžete tak trénovat tvrději a déle zejména ve vysokointenzivní krátké cviky. Velmi efektivní je beta-alanin v kombinaci s kreatinem. 

Doporučená denní dávka Beta-alaninu: 2 gramy denně. Obsah beta-alaninu v jedné tobolce Somatodrolu: 250 mg

AAKG (Arginin alfa-ketoglutarát) je sloučenina vzniklá spojením argininu a kyseliny glutarové. V organismu podporuje produkci oxidu dusnatého (NO). Oxid dusnatý urychluje regeneraci tkání, rozšiřuje cévy a zlepšuje tak prokrvení tkání i zásobování buněk živinami. Díky lepšímu prokrvení také nedochází k rychlému nástupu únavy a naopak sportovci užívající AAKG mají pocit většího napumpování svalů.

Doporučená denní dávka AAKG: 1 - 2 gramy před sportovním výkonem. Obsah AAKG v 1 tobolce Somatodrolu: 200 mg.

Další složky Somatodrolu mají následující účinky:

Kajenský pepř - obsahuje capsaicin. Tato látka se řadí mezi látky stimulující výdej tělesného tepla. Přímo ovlivňuje hospodaření s tělesným teplem. Zvyšuje prokrvení a urychluje metabolismus a regenerační procesy. Díky těmto vlastnostem je zařazen mezi látky napomáhající redukci hmotnosti. 

Guarana je známým stimulantem, který podobně jako kofein dokáže tělo nabudit k vyšším výkonům. Kromě toho pomáhá vytěsňovat kyselinu mléčnou ze svalů a dochází tak k uvolnění křečí a zlepšení prokrvení. 

Může Somatodrol fungovat pro nárůst svalů?

Díky obsahu stimulatnů (kofein, guarana, kajenský pepř) vás před tréninkem může Somatodrol nabudit ke sportovnímu výkonu. Beta-alanin a AAKG pak mohou mít vliv na vyšší výkon při tréninku a pocit napumpování svalů. Je otázka, v jaké míře je uvedené dávkování dostačující. Od Somatodrolu se očekává, že pomůže při rychlém budování svalové hmoty. Látky, které mají na budování svalové hmoty vliv jsou doporučeny dávkovat ve větším množství. U Somatodrolu se naopak nedoporučuje překračovat množství 4 tobolky denně, což nepokrývá doporučené dávkování beta-alaninu a AAKG.

Co nás zarazilo na stránkách Somatodrolu je, že se nikde nedozvíte cenu, za jakou tento doplněk můžete koupit. Bez vyplnění Vašich soukromých údajů jako je jméno, věk a e-mail, se k údaje o ceně nedostanete.

Zvláštní také je, že jsou použity fotografie lidí s českými jmény a nadšenými komentáři, jak jim Somatodrol pomohl. Přitom ty samé fotografie, akorát s úplně jinými jmény a jinými komentáři, jsou použity i na stránkách v jiných jazykových mutacích. Tím Somatodrol ztrácí na důvěryhodnosti.

Posledním našim otazníkem je Záruka vrácení peněz, pokud po třech měsících užívání Somatodrolu nedosáhnete očekávané výsledky. Takto je prezentována na stránkách, nicméně v obchodních podmínkách je uvedeno: "Oprávnění na záruku vrácení peněz zaniká v případě, že Spotřebitel otevřel balení (např. lahvičku), pokud není na webové stránce uvedeno jinak.". V tomto znění obchodních podmínek jsme se trochu ztratili.

V upozornění uvedenému u Somatodrolu se také píše poměrně podstatná informace: "Doporučuje se dodržovat vyváženou stravu a zdravý životní styl." Podobně jako u jiných výživových doplňků je otázka, zda podobný efekt na tvarování postavy lze dosáhnout i bez samotných doplňků stravy, jen díky vhodnému jídlu a pohybu.

Co si myslíte o Somatodrolu vy? Pište do komentářů níže.