Veganem krok za krokem. Na co si dát pozor?

 

Předně si osvětleme, co to přesně veganství je. Řada lidí si ho plete s vegetariánstvím, jenže vegetariáni odmítají pouze maso, jinak jedí všechno. Zato vegani nejen, že nejedí žádné maso, ale odmítají i veškeré potraviny živočišného původu. Což znamená, že nejedí například ani vejce nebo nepijí mléko (a stejně tak nepozřou ani žádný výrobek z nich vytvořený).

 

Pestrá strava

Pokud se staneme vegany, měli bychom si dávat pozor především na to, aby naše strava byla pestrá. Je jasné, že výběr potravin je mnohem omezenější než u běžných konzumentů, a tak se řada veganů dostane do fáze, kdy jedí v podstatě totéž stále dokola, jenže organismus pak strádá a chybí mu důležité vitamíny a minerály. Pokud chcete jíst pestře a zdravě, sáhněte po sojových kostkách, tempehu, tofu. Zapomeňte však na med i sýry. A co když chcete mléko? Můžete pít kokosové nebo mandlové. Rozhodně ale dál můžete jíst ovoce a zeleninu, luštěniny, obilniny i ořechy.

Kuchařka napoví

Člověk sám těžko vymyslí, jak různé potraviny nahradit a hlavně jak z nich uvařit. Proto je dobré sáhnout po nějaké veganské kuchařce a naučit se vařit podle ní. Po pár týdnech vám to přijde už jako samozřejmost a budete zvládat skládat recepty z vlastní hlavy. A možná si ani neuvědomíte, že jíte úplně jinak než dřív. Ale vaše tělo to pozná a odvděčí se vám úbytkem váhy i zlepšením kondice.