Káva jen neškodí. Čím nám prospívá?

Každou chvíli se dočítáme, že přílišné pití kávy škodí, ubližujeme tím zubní sklovině, rozhodíme si tlak, dostáváme do těla moc kofeinu. Tyto zprávy určitě mají něco do sebe, ale přesto existuje mnoho z nás, kdo si denně dopřejí více než jeden šálek poctivé kávy.

Možná máte výčitky svědomí, že kávy pijete moc, a bojíte se, co to s vámi může udělat. Jenže když ji vynecháte, jste jako zmlácení, nic se vám nechce a nemáte dost energie. Zkrátka tělo už je zvyklé na svůj pravidelný příjem kofeinu. A je pravdou, že pokud to přeháníme, škodíme si. Ale v rozumné míře nám káva může v lecčems prospět. Víte v čem?

Pomůže játrům i spalování

Řada lidí to netuší, ale vědci prokázali, že pokud pijeme pravidelně kávu, pomáháme tím svým játrům. Tento nápoj je totiž chrání a funguje jako obranný val proti různým nemocem – fibróze, cirhóze a podle některých studií i proti rakovině. Stejně tak má pozitivní vliv i na náš celkový metabolismus. Podle expertů pití kávy zrychluje naše spalování, a to z běžných 3 procent na 11 procent. Což je bezmála čtyřikrát rychlejší, takže snadněji zpracováváme tuky a netlousneme, spíše naopak hubneme. Ale pozor, rozhodně neplatí rovnice, že čím více kávy vypijeme, tím je metabolismus rychlejší.

S kávou žijeme déle

Je prokázáno, že kofein funguje jako prevence i pomoc proti demenci a Alzheimerově chorobě. Ti, kdo si kávu často dopřávají, mají oproti „nepijákům“ o více než 60 procent menší šanci, že je postihne tato nemoc. Stejně tak se ví, že v kávě najdeme celé spektrum antioxidantům, které pomáhají čistit náš organismus a chrání ho, takže jsme pak zdravější a podle některých výzkumů se dožijeme vyššího věku než ti, kdo se kávě vyhýbají. A navíc, když chceme hubnout a snažíme se poctivě cvičit, káva nám také pomůže, protože díky kofeinu máme rázem více energie, takže to jde hned veseleji a snadněji a kila jsou dolů skoro sama.