Káva jen neškodí. Čím nám prospívá?

Možná máte výčitky svědomí, že kávy pijete moc, a bojíte se, co to s vámi může udělat. Jenže když ji vynecháte, jste jako zmlácení, nic se vám nechce a nemáte dost energie. Zkrátka tělo už je zvyklé na svůj pravidelný příjem kofeinu. A je pravdou, že pokud to přeháníme, škodíme si. Ale v rozumné míře nám káva může v lecčems prospět. Víte v čem?

Pomůže játrům i spalování

Řada lidí to netuší, ale vědci prokázali, že pokud pijeme pravidelně kávu, pomáháme tím svým játrům. Tento nápoj je totiž chrání a funguje jako obranný val proti různým nemocem – fibróze, cirhóze a podle některých studií i proti rakovině. Stejně tak má pozitivní vliv i na náš celkový metabolismus. Podle expertů pití kávy zrychluje naše spalování, a to z běžných 3 procent na 11 procent. Což je bezmála čtyřikrát rychlejší, takže snadněji zpracováváme tuky a netlousneme, spíše naopak hubneme. Ale pozor, rozhodně neplatí rovnice, že čím více kávy vypijeme, tím je metabolismus rychlejší.

S kávou žijeme déle

Je prokázáno, že kofein funguje jako prevence i pomoc proti demenci a Alzheimerově chorobě. Ti, kdo si kávu často dopřávají, mají oproti „nepijákům“ o více než 60 procent menší šanci, že je postihne tato nemoc. Stejně tak se ví, že v kávě najdeme celé spektrum antioxidantům, které pomáhají čistit náš organismus a chrání ho, takže jsme pak zdravější a podle některých výzkumů se dožijeme vyššího věku než ti, kdo se kávě vyhýbají. A navíc, když chceme hubnout a snažíme se poctivě cvičit, káva nám také pomůže, protože díky kofeinu máme rázem více energie, takže to jde hned veseleji a snadněji a kila jsou dolů skoro sama.