Studeným rukám a nohám se dá pomoct – třeba životosprávou

Nejvíce lidí trápí především chladné končetiny, ruce a nohy. A nejde jen o problém, který se vyskytuje v mraze (to je totiž přirozené, že nám nejprve prochládají koncové části těla). Může být horké léto, a přesto vás trápí studené ruce. Důvodů, proč tomu tak je, je mnoho. A stejně tak existuje nespočet postupů, jak se chladu zbavit.

Nemoc nebo stres

Proč má někdo chladné ruce a nohy a jiný ne? V první řadě za tím mohou stát nemoci – často jde o onemocnění cév a nervů, které způsobuje nedokrvování končetin, může za tím ale být i cukrovka nebo snížená funkce štítné žlázy. V řadě případů máme chladné končetiny, když jsme ve stresu – a jakmile odezní, zahřejí se nám, což je přirozená reakce těla na stresové situace, kdy se krev hrne do centrálních částí těla a svalů, protože končetiny jsou v takovém případě „neužitečné“. V každém případě, pokud vás chlad dlouhodobě trápí, je vhodné zajít k lékaři a prokonzultovat to s ním, možná příčinu snadno odhalí.

Pomůže správná strava

S těmito nepříjemnými potížemi můžete ale bojovat sami. Když vás začnou studit ruce a nohy, je dobré s nimi začít cvičit – tleskat rukama, zatínat ruku v pěst, stahovat prsty u nohou, promasírovat je a tak dále. Jako prevence pak funguje konzumace různých potravin. Doporučuje se především zázvor, který má značný vliv na prokrvování těla. A v akutních případech lze udělat i zázvorový zábal a přiložit ho na studené ruce či nohy. Stejně tak se doporučuje gingko biloba nebo chilli papričky, ale to je řešení pro otrlé žaludky. Měli bychom také dbát, abychom měli dostatečný přísun draslíku a vitamínu E. A když se vám nechce jíst tyhle různé speciality? Je možné pořídit si je i ve formě doplňků stravy v lékárně a poctivě je užívat jako prevenci. Sami poznáte, že tyhle zázračné bylinky fungují.