Zdravé spaní - víte v čem spíte?

Peří

Stálice v našich ložnicích už od dob babiček. Snad na žádné chalupě peřiny nikdy nechyběly. Peří bylo levné, dostupné pro každého a vcelku snadno se udržuje. Přikrývka z peří udělá při spaní kolem těla vzduchovou kapsu a velmi dobře izoluje. Zároveň však propouští pot. Tyto přikrývky jsou tak vhodné pro lidi, kteří mají lidově řečeno "studené nohy" a také pro lidi, kteří se ve spaní hodně potí.

Peřiny stačí udržovat sypké(natřepávat) a neuškodí jim pobyt na čerstvém vzduchu. Tím většina údržby končí.

Vlna

Snad nejstarší přikrývky, které lidstvo pamatuje jsou právě z ovčí vlny. Ovčí houně v domácnosti nechyběla. Pořizovací cena výrobků z vlny je sice vyšší, ale vyplatí se. Záleží nejen na provedení, ale i na typu vlny. Nejdražší u nás jsou z vlny exotických zvířat, jako je kupříkladu lama nebo velbloud. Vlna je vedle peří dalším materiálem, který odvádí pot z těla a udržuje tak člověka v relativním suchu. Navíc se hodí nejen pro zahřátí v zimních měsících, ale dokáže udržet příjemné klima i v horkém létě.

Používá-li se přikrývka bez povlečení, ocení člověk ještě další vlastnost. Tou je obsah přírodního zvláčňujícího tuku(lanolinu), který má blahodárný vliv na lidskou pokožku. Peřiny z ovčí vlny se hodí pro alergiky i pro lidi, jejichž zdravotní stav vyžaduje konstantní teplotu. Příkladně lidé s onemocněním kloubů, cév nebo močových cest.

Duté vlákno

Snad nejznámější přikrývka z umělých materiálů. Svojí hřejivostí může směle konkurovat peří i vlně. Dokáže v sobě udržet vzduch nehybný a izoluje tak spáče od okolního prostředí. Ze všech přikrývek jsou nejlehčí. Vlastnosti těchto přikrývek jsou dané nejen tloušťkou, ale také položením vláken uvnitř přikrývky. Každý si může vybrat podle potřeby zimní nebo letní verzi. Největší předností těchto přikrývek je možnost častějšího praní.

Jak se ovšem říká - pokrok nezastavíš, tak se na trhu objevují i další přikrývky z umělých vláken. Z těch nejznámějších v současné době je třeba mikrovlákno. Přesto, že se z hlediska vybavování ložnic jedná vcelku o nový materiál, i tento si rychle získává své příznivce.