Varování: nedostatek pohybu způsobuje zdravotní problémy

Pravidelně se od nás dozvídáte informace o tom, čeho můžete dosáhnout, když se zdravě hýbete, zdravě jíte a začali jste zdravě žít. Neměli bychom ale zapomínat, že ke zdravému životu existuje i druhá strana. Nemusíte se zrovna začít cpát nezdravými jídly, začít ve velkém pít alkohol a kouřit, aby to mělo negativní dopad na vaše zdraví. Stačí, když se přestanete hýbat.

Dokud dopřáváte tělu dostatek pohybu a svalům zátěž, fungujete přesně podle toho, k čemu bylo lidské tělo stvořeno. Pohyb znamená, že jsou svaly - a nejen ty, které na první pohled vidíte - namáhány, orgány lépe prokrvovány a tělo spaluje více energie. Stejně tak se více vylučuje pot a s ním i toxiny, které v těle nemají co dělat.

Poté, co se přestanete hýbat, se všechny tyto procesy zpomalí. Tělo - svaly ani orgány - nejsou tolik okysličovány. Spaluje se méně energie, a tedy i cukrů a tuků. Tělo si je začne ukládat do zásoby, protože doufá, že se zase jednou budete hýbat a bude potřeba energie. Svaly postupně ochabují, protože už není potřeba jich mít tolik k zajištění pohybu. Kosti oslabují, nejsou tolik namáhány a nemusí být tak pevné.

Nedostatek pohybu pak ve finále vede k pravděpodobnějšímu vzniku některého z onemocnění jako jsou třeba záněty žil, otoky nohou apod. Ve spojení s nezdravou stravou je pak už jen krůček k nemocem jako je cukrovka nebo srdeční choroby.

Je to jen vaše volba, kterou životní cestu si vyberete - jestli tu bez pohybu (a zároveň i bez zdraví) nebo tu, kde 30 minut denně věnujete třeba chůzi, běhu, plavání nebo posilování a tím si zajistíte zdravější budoucnost.