Pět důvodů, proč ještě nemáte svaly, po jakých toužíte

Ženete se za vidinou vysportované postavy s "nařachanými" svaly, pravidelně mučíte svoje tělo v posilovně, ale svaly ne a ne růst tak, jak si představujete? Pokud jste "hubený" typ, který má problém vůbec s tím něco přibrat, pak velmi pravděpodobně děláte jednu z pěti následujících chyb.

Nejíte dost

Váš metabolismus je rychlejší než si uvědomujete, proto pokud chcete větší svaly, je nutné dostat do těla dostatek potravy. Jen díky tomu může tělo začít budovat svalovou hmotu.

Záleží samozřejmě nejen na tom, kolik toho jíte, ale i co jíte. Ve vaší stravě by měl být dostatek proteinů, vlákniny a "dobrých" tuků. Máte o svém jídle přehled? Víte, co jste v průběhu dne kdy snědli? Zamyslete se nad svým jídelníčkem, jestli obsahuje:

  • dostatek jídla
  • správný poměr živin

Zároveň využijte triku, který používají kulturisti - dopřejte si "proteiňák". Potřebujete nakopnout proces růstu svalů, proto zvládnete i dva - tři proteinové nápoje denně.

Nedržíte se daného programu

Pokud v posilovně přebíháte od jednoho stanoviště k druhému podle toho, jak vás zrovna napadne, je možné, že právě tento "chaos" je důvodem, proč nemáte svaly, po jakých toužíte.

Nechte si sestavit cvičební plán na míru a pak se ho alespoň dva měsíce držte. Nuda to rozhodně nebude - postupně si budete přidávat u jednotlivých cviků na zátěži a díky tomu budete vědět, že "tohle je k něčemu".

Neměříte si pokroky

Koukáte na sebe do zrcadla po týdnech cvičení a vidíte stále stejného vychrtlíka? Je to možné, sami na sobě nárůst svalů neumíme pozorovat. A proto máme k dispozici jednoduchou pomůcku - metr. Stačí obyčejný krejčovský. Založte si "deník" nebo využijte jednu z aplikací pro počítače nebo chytré telefony a ukládejte si data o obvodu hrudníku, pasu, bicepsů a dalších svalů. Jen díky tomu uvidíte, že vaše svaly opravdu rostou. Na vlastní oči.

Jste přechytralí

Čtete všechny články na internetu, studujete rady ve fitness časopisech, posloucháte, co vám říkají ostatní ve fitku a ve finále nevíte, jak pořádně začít? Říká se tomu "paralýza analýzou", nebo také "příliš mnoho informací škodí".

Vykašlete se na jeden týden na všechny nové články, rady, popisy, jak sportovat. Informací máte v hlavě dost, tak se teď zaměřte na jejich realizaci v posilovně. Ne díky informacím, ale díky pohybu vám svaly porostou.

Chybí vám parťák

Jste celí žhaví na to zvedat činky a pořádně si dát do těla? A nakonec stejně okukujete ostatní, jak cvičí oni a nejste pak přesvědčeni o smyslu svých cviků? Pak je jasné, že si svaly jen tak nevybudujete.

Abyste tomuto zabránili, není nic snazšího, než sehnat si parťáka. Ať už máte kamaráda, který vám s cviky poradí a bude sportovat stejně intenzivně jako vy nebo si zaplatíte na začátek trenéra, je jedno. Hlavní je, že se budete mít koho zeptat, s kým sledovat posun vpřed i kdo bude psychickou oporou a motivací i ve dnech, ky se vám moc nebude chtít.