Chcete mít vypracované ruce? Nesoustřeďte se jen na bicepsy

Vypracované ruce jsou prostě sexy. Vypadají dobře v tričku, působí na lidi, když se třeba držíte v tramvaji, když podáváte něco z horních polic skříně nebo i když běžíte. Proto jsou právě ruce tak populární a zaměřují se na ně téměř všichni, kdo posilují. Obvykle se ale posilování rukou smrskne na bicepsové zdvihy jednoručních činek a pak se dostaví zklamání. Efekt takto jednostranného posilování rozhodně není takový, jaký jste od něj očekávali.Dobrá zpráva je, že se tomu dá snadno vyhnout.

Čtěte také: Jak na tricepsy pomocí cvičení s vlastní váhou

Cvičte ty správné svaly

Myslíte si, že mít velké bicepsy znamená automaticky mít velké ruce? Těsně vedle. Bicepsům se věnuje až přespříliš pozornosti a přikládá se jim přehnaně důležitost. Vzpomeňte si - když někomu řeknete: "Ukaž svaly.", většinou zatne biceps. Přitom bicepsy tvoří jen jednu část celkového objemu paže. Měli byste jim proto věnovat jen část času při posilování rukou.

Připomeňte si, že nejen bicepsy tvoří vaše svaly na rukou. Věnujte se i posilování tricepsů, předloketních i zápěstních svalů. Jedině tak dosáhnete opravdu pěkných vypracovaných rukou, které zaujmou okolí.

Střídejte komplexní a izolované cviky

Nezasekněte se jen u pár cviků, které znáte. Respektive nezasekněte se pouze u jedné ze dvou skupin cviků. Izolované cviky a komplexní cviky, to jsou ony dvě skupiny. Zatímco izolovanými cviky procvičíte opravdu jen jednu skupinu svalů, díky komplexním cvikům dáte zabrat (v případě rukou) svalům na celé paži.

Komplexní cviky jsou ideální pro začátečníky i jako udržovací zátěž pro pokročilejší sportovce. Díky nim procvičíte celé ruce a nárůst síly je tak znatelný. Izolovanými cviky pak dokážete vytvarovat právě jen určitou skupinu svalů. Kombinujte obě skupiny cviků, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Čtěte také: Co je lepší, posilovat s vlastní váhou nebo s činkami?

Buďte trpěliví

Velké ruce nenarostou hned po jednom tréninku. Dejte jim čas a zároveň to nepřehánějte s tréninky. Trénovat ruce hned ze začátku pětkrát týdně nedává moc smysl. I tyto svaly potřebují nějaký čas na regeneraci, proto jim ho dopřejte. Cvičit ruce dvakrát týdně je dostatečné. Máte přeci i jiné svaly (a to poměrně hodně svalů), kterým je dobré se věnovat.

Spíš než na samotné obrovské ruce se soustřeďte na tělo jako celek. Právě esteticky vyvážené silné tělo je mnohem cennější než samotné vypracované ruce.

Čtěte také: Vše o cvičení s vlastní váhou

Článek publikován 1.7.2014, aktualizován 9.6.2019