5 žhavých fitness trendů pro letošek

V průběhu každého roku se objeví několik novinek v oblasti fitness pohybu a sportu, kterým lidé davově propadají. Všichni se hromadně a překotně hlásí na hodiny těchto sportů a pak o nich nadšeně vypráví známým a přátelům. Vzpomeňte si namátkou na poslední léta, kdy se všichni hromadně hlásili na lekce zumby, předtím na spinning a ještě dále do minulosti na squash. 

Buďte pro letošek v obraze, na co se lidé hromadně hlásí a co za fitness trendy ve světě zrovna teď frčí.


Blátivé a drsné závody v přírodě

Slyšeli jste něco o Spartan race? Pak se stačí podívat na některá videa z tohoto celosvětově známého závodu a pochopíte. Bláto, překážky, voda, náročný terén a zase to bláto. Do cíle rozhodně nedorazíte čistí a už vůbec ne odpočatí. Pro vítězství musíte nejen běžet, ale mokří a zablácení překonávat takové nástrahy jako plazit se pod ostnatým drátem, šplhání, přelézání překážek v podobě sítě nebo dřevěné desky a mnoha dalších.

Závody jako je tento mají jedno společné: lidi, kteří se jich zúčastní, tvrdí, že do toho půjdou znovu.

Proč si vybrat tuto aktivitu: na chvíli vypadnete z pohodlí domova či kanceláře, jste na čerstvém vzduchu, vyzkoušíte si všechny možné druhy pohybu, co jsou, můžete se dosyta válet v blátě


Pound

Spojením kardia, pilates a sportovních pohybů vznikl Pound. Do rukou na začátku dostanete paličky, které používají bubeníci. S nimi pak 45 minut v kuse tlučete podle instrukcí trenéra. Samozřejmě v různých polohách, pózách a rychlostech.

Za hodinu při takovém cvičení spálíte 600 - 900 kalorií, navíc procvičíte většinu svalů. Jediná menší nevýhoda je, že na konci hodiny vás trochu budou bolet ruce od svírání paliček a "bubnování", když už ne celé tělo.

Než se tento trend dostane do Čech, běžte si sehnat paličky a začněte trénovat doma.

Proč si zvolit tuto aktivitu: jde o úlet, při kterém se ale dokonale zapotíte a procvičíte, navíc můžete nebo dokonce musíte celou hodinu do něčeho mlátit a vybíjet tak stres


Cvičení s váhou vlastního těla

Nechceme nijak shazovat klasické cviky v posilovně, ale je škoda nevyužít nejdokonalejšího stroje, jaký máte neustále s sebou - vašeho vlastního těla. Cviky můžete stihnout klidně i doma, není k ním potřeba žádný speciální stroj nebo činky a navíc se je naučíte provádět snadno.

Trend cvičení s váhou vlastního těla se postupně dostává i do fitness center, kde je trenéři zařazují do svých hodin čím dál častěji. 

Sledujeme trendy a rádi vám o nich dáme všechny informace, podívejte se na naše články o cvičení s vlastní váhou.

Proč zvolit tuto aktivitu: není k ní potřeba žádné nářadí ani činky, dá se praktikovat téměř všude, procvičíte díky ní celé tělo a nikdo vá s při tom nesleduje klouby zatěžujete vlastní váhou, tedy takovou, na jakou jsou trénovány


HIIT (High Intensity Interval Training)

Toto cvičení používají při tréninku světoví atleti, tak proč byste ho nemohli vyzkoušet i vy? Pokud názvu nerozumíte nebo si neumíte představit, jak takový trénink HIIT probíhá, vysvětlíme. Jde o krátké sekvence vysoce intenzivního tréninku střídané s krátkým časem na odpočinek. Dáme příklad: 10x opakování šlapání naplno na trenažéru kola po dobu 1 minuty vystřídané minutou na odpočinek.

Díky intenzivnímu tréninku údajně spálíte obrovské množství kalorií. U HIITu se také jen tak nezačnete nudit, protože cviků existuje spousta - od běhu až po zvedání činek.

Proč zvolit tuto aktivitu: intenzivne procvičíte svaly za krátkou dobu, cviků je mnoho a můžete je tak podle potřeby střídat


Kruhový trénink

Podobně jako HIIT i kruhový trénink sestává s určitého počtu opakování. Na rozdíl od HIITu ale cvičíte několik cviků vždy v řadě: cvik 1 - pauza - cvik 2 - pauza - cvik 3 - pauza a znovu. U každého cviku také máte určený počet opakování nebo čas, po který ho provádíte.

Při kruhovém tréninku se nejen zapotíte a spálíte solidní množství kalorií, ale můžete si naplánovat přesně ty partie, na které se chcete zaměřit.

Proč zvolit tuto aktivitu: nabízí ji většina posiloven a trenérů, cviků je spousta, takže se neomrzí


Ať už zkoušíte vše nové nebo si cvičíte podle svého, není na škodu vědět o tom, co v oblasti fitness a pohybu obecně je zrovna "in". Pokud máte tip na další cvičení nebo pohyb, který by zde neměl chybět, dejte nám vědět na info@nejfit.cz.

Tyto články vás zajímají: