Dopřejte si jednodenní digitální půst

Pokud jste zdraví, očistíte své tělo snadno pomocí jednodenního půstu. O tom, jak se připravit na takový půst a na co si dát během půstu i po něm pozor, jsme psali v tomto článku.

Pokud si chcete nadále zachovat i své duševní zdraví, není od věci si dopřát jednodenní digitální půst. Co pozitivního vám to může přinést, prozradíme právě dnes.


Doba digitální

Žijeme ve světě, kde už téměř vše řídí elektronická zařízení. Neskutečně nám usnadňují život, používáme je pro práci, při zábavě, ale počítáme s nimi i při péči o zdraví a záchraně života. Jsou prostě všude kolem nás a málokdo si dokáže představit život bez jejich pomoci.

Na druhou stranu je většina těchto elektronických zařízení konstruována tak, aby se dala snadno používat a ovládat. A co je pro člověka snadné, to si rád oblíbí a šíří o tom povědomí i dále mezi své okolí.

Právě snadnost a zábava mohou být pro člověka vysoce návykové. Jakmile si jednou zvyknete třeba na kuchyňského robota, který za vás nakrájí zeleninu, nahněte těsto, ušlehá šlehačku a nadrtí led, nebudete už chtít dělat všechny tyto věci postaru - ručně. Vždyť robot přeci ušetří spoustu času a čas chcete věnovat radši zábavě (s rodinou, přáteli, udělat něco pro sebe apod.). K domácím pomocníkům přidejte televizi, počítač, tablet a chytrý mobil a máte vaše "nejbližší" elektronické prostředky, se kterými trávíte většinu času každý den. Včetně víkendu.

Pozor na závislost

Do chvíle, kdy nám elektronika usnadňuje práci, komunikaci i život, je vše v pořádku. Když ale na digitálních přístrojích ulpíme natolik, že bez nich neuděláme téměř ani krok, je něco špatně. Schválně si vybavte, co děláte v následujících situacích během dne:

  • Vstáváte. Je telefon první věc, po které sáhnete?
  • Jdete spát. Je telefon prostředek, na kterém si přečtete zprávy, zkontrolujete textovky a facebook před spaním?
  • Jedete výtahem s cizím člověkem. Máte nutkání zkontrolovat telefon, protože nevíte, kam jinam uhnout pohledem?
  • Stojíte frontu v obchodě. Krátíte si čas čtením statusů na facebooku prostřednictvím telefonu?
  • Jdete do hospody s kamarády. Kontrolujete pravidelně telefon a dokonce i surfujete při tom, když se bavíte s ostatními?

Odpověděli jste víckrát ano? Pak máte našlápnuto k závislosti.

Vypněte!

A to doslova. Zkuste si dát jednodenní digitální půst. O víkendu nebo při nejbližším volném dni si naplánujte výlet někam téměř mimo civilizaci. Je jedno, jestli celodenní výšlap na kole, procházka do přírody nebo relax na horské chatě. Podstatné je, že si dejte za úkol celý ten den nechat vypnutý váš mobil, tablet, počítač i televizi. Všechny digitální přístroje nechte doma. Ony to bez vás jeden den přežijí, nebojte se. A vy bez nich budete muset taky. 

Žádné esemesky, mejly, žádné postování statusů, žádné sdílení fotek nebo oznamování polohy. Jeden den digitálního klidu. Vychutnejte si ho dosyta, zaměřte se na přírodu, nechte odpočinout vaše oči od koukání do monitoru nebo na displej. Podpořte vaše tělo pohybem a zdravým jídlem. Vychutnávejte si každý zážitek, každou chuť, barvu, vůni. Vnímejte prostě svět kolem vás tak, jak je to nejpřirozenější - pomocí vašich smyslů a ne pomocí displeje.

Díky digitálnímu půstu si odpočinete fyzicky, ale i psychicky. Nepopíráme, že to pro mnohé bude zpočátku náročné - odříznout se na jeden den od veškeré online komunikace. Ale sami uvidíte, že se za ten jeden den nic nestane, když nebudete pro všechny hned přístupní.


Tyto články vás také zajímají: