Víno a kalorie - dobré vědět

Pojďte se tedy s námi podívat na srozumitelný přehled, který můžete mít v hlavě při výběru vína během vaší další návštěvy restaurace, obchodu, sklípku nebo vinotéky.

Úvodem chceme zdůraznit, že nenabádáme k pití alkoholických nápojů, jen o nich konstatujeme fakta.


Znáte to. Vyrazíte večer do baru nebo hospody, ostatní popíjejí a vy máte chuť dát si také nějaký alkoholický nápoj. Rozmýšlíte ale, co si dát. Neradi byste opustili své zásady a zdravý život, proto rovnou zavrhujete panáky. V nich se skrývá spousta kalorií a navíc po panáku míváte větší chuť k jídlu.

Dobře si uvědomujete, že kalorie přijaté v podobě alkoholu musí být využité okamžitě. Právě kvůli tomu vaše tělo během zpracování jednoho panáku, (cca po dobu jedné hodiny), téměř přestává spalovat tuky a věnuje se odbourávání alkoholu.

Proto volíte skleničku vína nebo vinný střik. A ve chvíli, kdy se vás číšník zeptá: "Jaké víno si dáte.", zaváháte, které je vlastně pro vás "nejmenší zlo".

Je to jednoduché, podívejte se na následující tabulku 

Druh vína

Kalorie (ve 100ml)

Suché bílé 50 - 75
Červené 70 - 80
Sladké 100 - 120
Sherry 125
Portské 150
Vermut sladký 165

Platí tak, že když si dáte suché bílé víno - ideálně jako střik namíchané s vodou, je to v rámci alkoholických nápojů rozumná volba. Pokud radši pijete víno klasicky, ne v podobě střiku, i tak si ke skleničce objednejte vodu. Tělo bude potřebovat při konzumaci alkoholu podpořit a voda je ideální. 

Zároveň nezapomínejte, že víno je také alkoholický nápoj. Proto jej konzumujte s mírou a nenechte se strhnout ostatními k výraznější konzumaci. Jedině rozumně si ho dokážete vychutnát a zároveň si užít váš večer.


Tyto články vás také zajímají: