Dokážete si představit den bez kontroly hodinek? Měli byste, nenecháte tak čas řídit váš život

Od rána do večera se řídíme časem

Vždyť během dne je hodně našich činností závislých na přesném načasování. A začíná to hned ráno, kdy vstáváte díky nastavenému času budíku. Pak hned při snídani kontrolujete, kolik máte ještě času na to, abyste stihli tramvaj, vlak nebo autobus, po cestě zase zjišťujete, jak velké zpoždění máte kvůli dopravní zácpě. A když dorazíte to práce, od začátku sledujete, kolik ještě máte času na dokončení úkolu, za jak dlouho půjdete na oběd, za jak dlouho domů. A ani pak si od času neodpočinete. Kontrolujete hodinky, abyste šli cvičit v určitý čas, kdy bývá ve fitku prázdněji, na bežeckém pásu si pak nastavíte čas a ne nadarmo si později večer povzdechnete, že už je čas jít spát. Každou z těchto činností chcete mít co nejlépe naplánovánu, protože věříte, že čas určuje váš denní režim.

Čas běží i bez vás, nenechte ho ovládnout váš život

Čas prostě běží nezávisle na vás, ať se vám to líbí nebo ne. Nezastavíte ho. Odpočítává průběžně každou vteřinu, minutau, hodinu, den, týden, měsíc i rok. Pokud takovému uvažování podlehnete a začnete se soustředit jen na čas, dáte mu možnost ovládnout váš život.

Jasně, jsou některé věci, se kterými nic neuděláte - den prostě má 24 hodin a hodina 60 minut. To je prostě pevně dané. Ale zkusili jste se někdy zamyslet nad tím, jak tyto minuty a hodiny co nejlépe strávit?

Někteří lidé se do každé minuty snaží nacpat co nejvíce činností. Stále hledají cesty, jak toho udělat více, jak lépe a efektivněji využít každou minutu svého času, jak zorganizovat den, aby ani jedna chvíle nepřišla nazmar. Takoví lidé pak často usínají s pocitem, že nestihli vše, co ten den měli původně v plánu. A to jim dokáže zkazit radost z toho, co za celý den stihli udělat.

Ne nadarmo se říká, že když vás něco nebaví, čas se hrozitánsky vleče. Stejně tak když děláte věci, na které jste se těšili a které vás baví, čas neskutečně letí. Je to tak! A když provádíte činnosti, na kterých vám hodně záleží, na čase najednou nezáleží tak úplně moc.

Čtěte také: Je toho na vás víc než dost? Proveďte restart

Ovládněte čas a on vám rychleji uteče

Najděte si proto i na nezáživné práci to, co vás alespoň trochu baví. A i když nic takového není, užívejte si jednotlivé pokroky. Ačkoliv jsou i sebemenší, dosáhli jste jich vy sami a z toho už byste měli mít radost! Klidně pak odpoledne můžete odcházet z práce s pocitem, že nemáte vše hotovo, to rozhodně není důvod ke stresování se. Vždycky totiž budou některé věci, které nejsou hotové. Ať už u vás nebo u ostatních. A díky tomu víte, že se můžete radovat příště, jakmile je dokončíte.

Čas je cenný, ale stejně tak je cenný i váš život a to, jak ho prožíváte. Proto se soustřeďte na pozitivní věci. V práci mějte dobrý pocit z toho, jak vám jde postupně od ruky. Odpoledne si užívejte relaxu nebo pohybu podle vašich představ a mějte radost z toho, že pro sebe něco děláte. Večer si udělejte třeba vynikající jídlo podle některého z našich dietních receptů a pořádně si ho vychutnejte. Na každém okamžiku se dá najít něco hezkého, stačí jen chtít. Zkuste to a uvidíte, že se váš pozitivní přístup odrazí i na vašem okolí.

Čtěte také: Stát se optimistou můžete snadno, usnadníte si tím život

Článek publikován 24.4.2013, aktualizován 7.7.2019