Jak snadno překonat jetlag

Zná to každý, kdo cestuje přes několik časových pásem letadlem. Hodiny na mobilu se posunou automaticky, ale ty naše biologické ne. K jejich přenastavení je potřeba několik dnů. My jsme zjišťovali, co tuto dobu může zkrátit a pomáhat tak překonat jetlag.

Posouvejte spánek

Nejjednodušším způsobem, jak zvládnout jetlag, je připravit na něj tělo. Pokud vám to denní režim umožňuje, posouvejte několik dnů před odletem dobu, kdy jdete spát a i kdy vstáváte. Tělo se pak rychleji bude adaptovat na časový posun a vy nebudete tolik unaveni.

Hydratujte

Před letem, během letu i po letu dodávejte tělu dostatek tekutin. Právě při delších letech může vaše tělo strádat kvůli suchému vzduchu z klimatizace. Pokožka se tak snadněji vysouší a trpí i vase oči nebo vlasy. Když pijete více než obvykle, budete také chodit častěji na toaletu. A to je při dlouhých letech plus pro vaše zdraví. Přecijen je potřeba alespoň trochu protáhnout nohy a to se vám v poloze vsedě moc dařit nebude. Právě díky pohybu se i rozhýbe krev v těle a usnadní tak adaptaci na nové časové pásmo.

Sluneční svit pomůže

Naplánujte let tak, abyste při cestování na západ přistáli rozhodně za světla. A užívejte si slunce dosyta. právě sluneční svit dokáže tělo podpořit v tom, abyste vydrželi déle svěží vzhůru. Při cestě na východ naopak plánujte let nejlépe takový, abyste přistáli odpoledne ještě za světla a mohli jít brzy spát. Právě takovéto oddálení/urychlení noční doby při jetlagu může pomoci.