Jak přežít změnu času?

Poslední neděle v březnu s sebou nese pro mnohé jednu velkou komplikaci, změnu času ze zimního na letní. Přesně v době, kdy většina bude spát, přesně v 01:59:59 se hodiny ve vybraných státech posunou rovnou na 3:00:00. Zkrátka jedna hodina zmizí a ubere se z našeho spánku. Navzdory rozšířené představě, že letní čas je ten správný, je tomu naopak. Právě zimní čas, ten který jsme používali dosud, je ten správný a uměle vytvořeným je ten nový, letní.

Už v roce 1784 se objevily první nápady ohledně letního času. Idea byla snadná, většina lidí je aktivnější večer, než-li ráno, a tak posuňme hodiny dopředu. Čas tak bude lépe odpovídat délce dne v létě. Díky tomu se měla ušetřit elektřina, která dříve nebyla tak běžná a na produkci levná, jako nyní. U nás se letní čas používal s přestávkami a jeho začátky se dají najít v době okupace během druhé světové války, kdy okupanti v rámci úsporných opatření tuto změnu zavedli.

Jak tedy přežít změnu na letní čas a nezbláznit se z toho?

Ať jsme změny času zastánci, nebo ne, jedno je jisté. Čas samotný už používáme tak dlouho, že se nás drží a ve všech se zakořenil tak moc, že si vytvořil vlastní biologické hodinky. Právě tato změna, která je v podstatě umělá, může dělat spoustě lidem potíže. Častými projevy jsou například psychické, ale i fyzické vyčerpání. Celková únava a vyčerpání. Pojďme se tedy podívat na to, co můžeme udělat, aby se nám tyto příznaky tentokrát vyhnuly.

Spánek

Spánek je asi nejzákladnější radou. Je třeba jít spát v běžnou dobu, ale při probuzení se již nesnažit chybějící hodinu dospat. Přirozeně se tato rada dá použít jen pro ty, kteří si můžou dopřát kvalitní a dlouhý spánek, pokud musíte vsávat například do práce, budete muset nechat aklimatizaci na jindy.

Počítání

Nepřepočítávejte! Starý čas je pryč a je třeba se s tím smířit, posuňte všechny hodiny na správný čas a s tím starým se rozlučte. To nejhorší co můžete udělat je žít podle nového, ale počítat se starým. Pestaňte se týrat řečmi jako "touhle dobou bývalo...", nebo "to je... starého času". Neustále počítání vyčerpá a v ničem nepomůže. Možná je právě dnes nejlepší okamžik na to, vyzkoušet digitální půst, Nekoukejte na telefon kolik je hodin a prostě si den užijte. To, že změna je v neděli, má svůj význam. Je to proto, aby každý měl alespoň jeden den přenastavit si své biologické hodiny.

Jděte cvičit

Musíme se připavit i na večer, kdy pro mnohé začne doba převalování a přemýšlení. Přece jen se jde spát dřív, než jsme zvyklí. Pokud se během dne příjemně unavíte, například cvičením, ještě budete rádi za dřívější ulehnutí do postele.

Jezte zdravě

Tohle pravidlo je asi neuniverzálnější a platí pro každý den, ale pro tentokrát je to důležitější než jindy. Snažte se jíst zdravě, vynechejte tučné věci a omezte sladké. Zkrátka nedávejte tělu zbytečnou zátěž navíc. Díky lepšímu jídlu je i lepší spánek a ten je nyní základem. Můžete klidně vyzkoušet některý z našich zdravých receptů. Garantujeme, že si určitě pochutnáte.

Snad se vám podaří změnu času zvládnout bez újmy. Hlavně nad ní přiliš nepřemýšlejte a zkuste si ji užít. Na nějaké hodině přece nezáleží a pokud ano, je to možná ideální čas pro to udělat něco pro sebe.