Jezte tuk, aby vaše tělo mohlo spalovat tuk

Naše tělo potebuje tři základní složky potravy, aby mohlo správně fungovat a mělo dostatek energie: sacharidy, bílkoviny a tuk. Je důležité, aby tyto živiny přijímalo v co nejrozumnějším poměru - když jedna z těchto tří živin v potravě chybí, tělu to za nějakou dobu začne vadit. Tuk nevyjímaje. 

Právě tuk v jednom gramu váhy schovává dvojnásobné množství energie než sacharidy nebo bílkoviny. Zároveň je důležitý pro samotné spalování energie. Dostatek "zdravého" tuku (nenasycených mastných kyselin) v potravě podporuje zdravé fungování metabolismu, a tedy i samotné spalování energie. I když to zní možná divně, dostatek zdravého tuku v potravě pomáhá tělu spalovat tuk uložený v oblasti břicha, boků nebo hýždí.

Díky tuku jste sytí

V trávícím traktu tuk zůstává déle, než ostatní živiny a pro tělo není úplně nejsnadnější ho rychle strávit. Díky tomu budete zasyceni na delší dobu, při trávení tuku vám nebude výrazně kolísat hladina cukru v krvi a hlavně nebudete mít hned po jídle chuť na něco dobrého.

Jídlo bohaté na omega-3 mastné kyseliny (to jsou ty, které si tělo neumí vyrobit a potřebujeme je proto přijímat v potravě), vás dokáže lépe zasytit i na celé dvě hodiny, a to je oproti nízkotučné stravě rozdíl.

Pokud do svého jídelníčku zařadíte dostatek zdravého tuku, je vyšší šance, že se vám takový jídelníček bude dařit dodržovat.

Čtěte také: Jak vypočítat ideální tep pro spalování tuků

Díky tuku jste šťastnější

Pokud jste někdy zkusili nízkotučnou dietu, sami musíte uznat, že jídlo bez tuku (nebo s minimem tuku) prostě nechutná tak dobře. Je to dáno tím, že tuk dodává jídlu chuť, podobně jako sůl nebo koření.

Naše chuťové pohárky rozeznávají čtyři základní chutě u každého jídla: sladkou, slanou, kyselou a hořkou. Tuk ale nepůsobí jen na samotné chuťové pohárky, ale i na mozkové buňky. Omega-3 mastné kyseliny mohou zvýšit hladinu hormónu serotoninu, díky kterému máme lepší náladu, cítíme se více motivovaní, lépe se soustředíme a nemáme tolik chuť na sladké. Dostatek zdravého tuku v jídle tak pomáhá být šťastnější.

Tuk pomáhá budovat svaly

Zdravý tuk pomáhá dát dokupy správné fungování metabolismu. A právě s tím souvisí i růst svalové hmoty - když máte zdravý metabolismus, tělo umí využít všechny látky tak, jak má. Lépe a správně tráví i bílkoviny a umí z nich budovat svalovou hmotu.

Tuk zajišťuje, aby vše v těle fungovalo "jako po másle"

Díky tuku v těle se minimalizuje tření mezi jednotlivými orgány a tkáněmi. Je potřebný i pro zdravý růst vlasů, zdravou kůži, ale i správné fungování kloubů. Tuk poskytuje organismu také izolaci od venkovního prostředí a je důležitý pro termoregulaci.

Navíc mnoho důležitých vitamínů je rozpustných pouze v tucích - tedy pokud by tělo nemělo dostatek tuku, nemůžou být vitamíny absorbovány. Mezi nejvíce známé vitamíny rozpustné v tucích řadíme vitamíny A, D, E a K.

I když se snažíte zdravě hubnout nebo když budujete svalovou hmotu, nezapomeňte tělu dodávat i dostatek zdravých tuků.

Čtěte také: Kolik mám denně přijímat bílkovin?

Článek publikován 23.1.2014, aktualizován 5.7.2019