Herbalife koktejl Formule 1 - opravdu plnohodnotná náhrada snídaně?

Možná jste to také zažili - vaše kamarádka nebo trenérka s vámi diskutovala o stravování a jen tak mezi řečí vám doporučila jakýsi koktejl, který údajně dokáže plnohodnotně nahradit snídani. A co víc, prý dodá tělu všechny živiny, které jsou potřeba a dokáže i očišťovat organismus. Zalíbila se vám myšlenka, že ráno nemusíte krájet chleba, omývat zeleninu nebo připravovat jogurt s ovocem? Je zmíněný koktejl opravdu tak zázračný, jak se o něm zmiňují jeho distributoři?

Nám to nedalo a vzali jsme si koktejl Formule 1 od Herbalife pod drobnohled.


Samotný princip prodeje výrobků Herbalife necháme stranou, podíváme se přímo na to, co je pro naše zdraví přínosné - tedy na živiny získané pomocí koktejlu Formule 1 a jeho složení.

Složení

Samotné složení koktejlu Formule 1 s čokoládovou příchutí zní: Izolát sojové bílkoviny, fruktóza, kakao v prášku, kukuřičné otruby, zahušťovadla: prášková celulóza (E460), guarová guma (E412), karagenan (E407), citrusový pektin (E440); chlorid draselný (E508), kaseinát vápenatý (může obsahovat sojový lecitin, slunečnicový lecitin, slunečnicové monoglyceridy), kasein, fosforečnan vápenatý (E341), rýžová vláknina, řepkový olej, sojový lecitin (E322), triglyceridy se střednědlouhým řetězcem, aromata: přírodní a umělé vanilkové aroma; DL-methionin, inulín, oxid hořečnatý (E530), protispékavá látka: oxid křemičitý (E551); psyllium prášek, proteázy derivované z Aspergillus niger a Aspergillus oryzae patentované Aminogen TM 62,5 mg, med v prášku, kyselina L-askorbová (E300), DL-alfa-tokoferyl-acetát, fumarát železnatý, nikotinamid, oxid zinečnatý, beta karoten, prášek z kořene zázvoru 2,5 mg, borůvkový prášek 2,5 mg, prášek z granátového jablka 2,5 mg, prášek z plodu papáje 2,5 mg, D-pantothenát vápenatý, papain 2 mg, bromelain 2 mg, glukonan měďnatý (E579), pyridoxin-hydrochlorid, riboflavin, thiamin mononitrát, kyselina pteroylmonoglutamová (listová), D-biotin, molybdenan sodný, selenan sodný, chlorid chromitý, cholekalciferol, kyanokobalamin.

Už takový soupis látek napovídá, že nápis "Zdravé jídlo" na obalu koktejlu neznamená "přírodní". Pojďme se ale podívat, co která přísada vlastně ve skutečnosti je a čím může být prospěšná nebo škodlivá:

 • Izolát sojové bílkoviny: jde o údajně nejkvalitnější zdroj rostlinných bílkovin s vysokým obsahem antioxidačně působících isoflavonů působících proti škodlivým kyslíkovým radikálům vznikajících při svalové námaze. U profesionálních i kondičních sportovců se sklonem ke zvýšené hladině cholesterolu je sójový izolát svojí funkcí nejvhodnější řešení zdroje proteinů.
 • Fruktóza: jednoduchý sacharid s vyšší sladivostí než běžný cukr. Vysoký příjem fruktózy přispívá k obezitě i poškození jater. Zvyšuje riziko postižení diabetem a kardiovaskulárními onemocněními. Může způsobit i rozvoj karcinomu slinivky. Fruktóza se na tuk v těle mění až ze 40% (glukóza pouze z 5%), přispívá tedy k zvyšování množství tuku.
 • Zahušťovadla E412 (guarová guma) a E407 (karagenan) jsou pro citlivé jedince alergeny, ve vyšších dávkách mohou způsobovat nadýmání nebo mít projímavé účinky
 • Chlorid draselný E508: zvýrazňuje chuť a vůni. V běžných dávkách je neškodný, při opakovaném požití může dráždit trávicí trakt
 • Kaseinát vápenatý a kasein: Kasein je hlavní bílkovina obsažená v mléce. Její podíl činí v bílkovině mléka hospodářských zvířat kolem 80% z veškerých bílkovin. V rámci sportovní a zdravé výživy nabízí nejvyšší kvalitu vzhledem k minimální denaturaci (a tedy ztrátě využitelnosti bílkovin) tzv. micelární kasein. Některé produkty ale obsahují tzv. kaseináty, tedy většinou kaseinát vápenatý nebo sodný, které nejsou tak kvalitní a využitelné, ale jsou o dost levnější.
 • Řepkový olej: Obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin, zejména kyseliny alfa-linoleové, kterou si tělo nedokáže samo vyrobit. Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro zdraví našeho srdce a krevního oběhu a díky tomu je zdravější než slunečnicový a dokonce i než olivový olej. Pro porovnání - řepkový olej obsahuje asi 9% omega-3 mastných kyselin, zatímco olivový jen 1%. Řepkový olej zároveň obsahuje prospěšnou kyselinu olejovou. Právě ona dokáže udržet hladinu cholesterolu v těle v rovnováze. Tím chrání organismus před rizikem infarktu.
 • Psyllium (Jitrocel indický): jedná se o rozpustnou vlákninu. Ta v trávicím traktu po požití nabobtná obsaženou vodou a zvětší svůj objem. Na vyšší objem náplně reagují střeva zvýšeným pohybem a dojde k urychlení a usnadnění průchodu potravy. Současně s psylliem je potřeba tělu dodat i dostatečné množství vody, jinak může dojít i k zácpě.
 • Proteázy derivované z Aspergillus niger a Aspergillus oryzae: Aspergillus niger a Aspergillus oryzae jsou černé plísně, které samy o sobě jsou zdraví škodlivé, ale mohou produkovat užitečné enzymy. Právě proteázy jsou enzymy, které mají v buňkách úlohu jednak degradovat nepotřebné, nebezpečné nebo cizorodé proteiny a také štěpením mění funkci jiných proteinů.
 • DL-alfa-tokoferyl-acetát: nic jiného než vitamín E.
 • Fumarát železnatý: lék, který se používá pro léčbu anémie (chudokrevnosti). Ačkoliv podle varování může způsobovat (resp. jeho vedlejší účinky jsou) nevolnost, ztrátu chuti, zvracení, průjem a další, používá se často v potravinových doplňcích, které mají organismu dodat železo.
 • Nikotinamid: vitamín B3.
 • Oxid zinečnatý: sloučenina, pomocí které je tělu dodáván zinek, bohužel využitelnost zinku je v této sloučenině mizivá - z 1 mg oxidu zinečnatého tělo dokáže využít pouze 0,08 mg.
 • D-pantothenát vápenatý: synteticky vyráběná sůl, která je zdrojem kyseliny pantothenové (vitamínu B5)
 • Papain: enzym napomáhající trávení
 • Bromelain: enzym, který pomáhá regenerovat organismus a zlepší jeho funkce, dále pomáhá v prevenci rakoviny, řídnutí kostí u žen a snižuje riziko žaludečních vředů. Podílí se určitou měrou na zvýšení vylučování tuku, ale sám ho neštěpí.
 • Pyridoxin-hydrochlorid: vitamín B6
 • Riboflavin: vitamín B2
 • Thiamin mononitrát: vitamín B1
 • Kyselina listová: vitamín B9
 • D-biotin: vitamín B7
 • Cholekalciferol: vitamín D
 • Kyanokobalamin: vitamín B12

Nutriční hodnoty:

Herbalife koktejl F1 příchuť čokoláda

 

na 100 g

v dávce - 26 g s 250 ml

polotučného mléka

Energetická hodnota 1583 kJ/ 376 kcal 927 kJ/ 221 kcal
Bílkoviny 34,6 g 17,4 g
Sacharidy - z nich: 33,1 g 21,0 g
- cukry 30,4 g 20,3 g
Tuk - z něho: 9,6 g 6,6 g
- nasycené mastné kyseliny 2,7 g 3,0 g
- mononenasycené mastné kyseliny 1,5 g 1,4 g
- polynenasycené mastné kyseliny 5,4 g 1,5 g
- kyselina linolová 3,9 g 1,1 g
Vláknina 9,6 g 2,5 g
Sodík 0,52 g 0,26 g

VITAMINY                                                                                          % DDD

Vitamin A 1211,54 µg 348,48 µg 44 %
Vitamin C 57,69 mg 19,38 mg 24 %
Vitamin B1 1,08 mg 0,38 mg 35 %
Vitamin B2 1,62 mg 0,88 mg 63 %
Niacin 20,77 mg 5,63 mg 35 %
Vitamin D 9,62 µg 2,5 µg 50 %
Vitamin E 19,23 mg 5,10 mg 43 %
Vitamin B6 1,92 mg 0,62 mg 44 %
Kyselina listová 230,77 µg 71,59 µg 36 %
Vitamin B12 1,92 µg 1,58 µg 63 %
Biotin 96,15 µg 34,01 µg 68 %
Kyselina pantotenová 6,54 mg 2,50 mg 42 %
MINERÁLNÍ LÁTKY
Draslík 700 mg 581,13 mg 29 %
Vápník 384,62 mg 403,85 mg 50 %
Železo 20 mg 5,32 mg 38 %
Fosfor 700 mg 416,33 mg 59 %
Hořčík 92,31 mg 54,9 mg 15 %
Zinek 14,23 mg 4,65 mg 47 %
Měď 1,92 mg 0,53 mg 53 %
Selen 76,92 µg 20 µg 36 %
Mangan 1,15 mg 0,31 mg 16 %
Jód 153,85 µg 48,5 µg 32 %

zdroj: alfafit.cz

K základním nutričním hodnotám (bílkoviny - sacharidy, cukry - tuky, nasycené) je dobré si všimnout, že koktejl Herbalife Formule 1 obsahuje velké množství cukrů - a to konkrétně získaných z fruktózy. Takže ano, dodá vám energii, ale rychlou. Komplexních sacharidů najdete jen minimum.

Podobně varovné je množství nasycených mastných kyselin - obecně je za tolerovanou denní dávku považuje 20 g nasycených mastných kyselin.

Obsah minerálních látek je uveden ve sloučeninách, které jsou v koktejlu použity. Podobně jako u jiných multivitamínových přípravků je ale využitelnost minerálů z takových sloučenin o dost menší. Pokud tedy výrobce uvádí, že doplněk potravy obsahuje např. 20% doporučené denní dávky prvku, jeho skutečná využitelnost může být i pod 10%.

Shrnutí

Podle složení a poměru živin jde v případě koktejlu Formula 1 od Herbalife o poměrně drahý multivitamin, probiotikum a bílkoviny v jednom. Prodejci vás budou přesvědčovat, že "za 50 Kč přeci takhle zdravou snídani neseženete". Ale buďte v klidu, seženete. Koktejl má totiž (myšleno s nadsázkou) pro vaše zdraví podobnou užitnou hodnotu jako když si po ránu rozdrobíte multivitamín, zapijete ho kefírem a "přikousnete" odměrku proteinu. Obsahuje velké množství bílkovin, ale stejně tak i velké množství cukru. Probiotika v koktejlu obsažená vám pomohou lépe trávit potravu, ale podobný účinek má i třeba kefír. Vitamíny, které koktejl obsahuje, dokážete tělu dodat i pomocí čerstvého ovoce a zeleniny nebo masa. Navíc si takovou pestrou stravu vychutnáte více než v podobě chemicky připraveného koktejlu.

Těší nás, že Herbalife změnil složení koktejlu a nesladí ho kontroverzním aspartamem. Bohužel jiné výrobky od Herbalife toto sladidlo stále obsahují. Mrzí nás, že pro oslazení je použita (pro výrobce) levná fruktóza, která není zrovna ideální pro zdraví člověka.

Příště, až vás bude někdo z prodejců doplňků výživy přesvědčovat, že má pro vás úžasný koktejl, který svým složením dokáže nahradit jídlo nebo pestrou stravu, popřejte mu dobrou chuť a skvělé zažívání. Nacpat do sebe co nejvíc vitamínů a minerálů - navíc v uměle připravené podobě - rozhodně nemusíte najednou hned ráno, jak se občas snaži prodejci koktejlu Formula 1 přesvědčovat. V rámci rozumného jídelníčku to totiž zvládnete postupně v průběhu celého dne. Ráno si tak můžete vychutnat rozumnou snídani, která vám chutná a tělu dodávat energii a vitamíny přirozenou cestou pomocí čerstvých potravin.


Tyto články vás také zajímají: