I zelený čaj může škodit

Mnoho lidí považuje zelený čaj za jedinou zdravou cestu, jak si dopřát kofein. Oproti kávě je zelený čaj totiž nabitý antioxidanty, které pomáhají našemu organismu. Zelený čaj má také dobrou pověst při hubnutí a díky této pověsti ho pijí často lidé. V čem ale může být zelený čaj nebezpečný?

Říkáte si, že vás chceme zbytečně strašit? Nikoliv, jen vám prozradíme, na co si v případě tolik propagované potraviny, jakou zelený čaj bezesporu je, dávat pozor. Ve všech těch reklamách a článcích se totiž už nedozvíte, že i zelený čaj má svá úskalí.

Proč je tak oblíbený?

Zelený čaj je populární už řadu let zejména pro jeho obsah antioxidantů. Antioxidanty obsažené v jeho listech pomáhají organismu bránit se proti škodlivým vlivům prostředí a zároveň tak pomáhají zpomalovat stárnutí. 

Zelený čaj také dokáže zklidnit organismus při zánětech. I proto se doporučuje jako dobrá součást pitného režimu při různých onemocněních. Horký zelený čaj s medem dokáže pomáhat.

Nejvíc je ale zelený čaj vidět jako pomocník při hubnutí. Jeho pozitivní účinek při snižování váhy spočívá nejspíše v tom, že díky antioxidantům dokáže lépe očišťovat tělo a kofein zase povzbuzuje organismus. Díky jeho ceně je tak zelený čaj snadným pomocníkem pro společnosti nabízející doplňky potravy pro hubnutí.

Na co si dát pozor

Nechali jste se unést reklamou, kde na horských stráních v čisté přírodě, neposkvrněné chemií, roste čaj a odsud se pak rovnou dostává k vám? Fakta vás vyvedou z omylu. Podle údajů české Státní zemědělské a potravinářské inspekce jen za letošní rok byl překročen povolený obsah pesticidů v balení čajů už u čtyřech výrobků. A to jak u sypaného čaje, tak u čaje v sáčcích.

Představa zeleného čaje jako rostliny pěstované v čisté přírodě přirozeným způsobem tak bere za své. Chemická hnojiva, pesticidy, postřiky proti škůdcům, to vše se pro zlepšení výnosnosti používá i při pěstování čaje. A protože čaj jen tak neomyjete před tím, než ho vypijete, všechna ta chemie se dostává rovnou do vašeho těla. Pesticidy nalezené v balení čajů mají toxické účinky na nervovou soustavu a vývoj mozku člověka.

Jak si můžeme být jistí, že čaj, který pijeme, neobsahuje chemické pesticidy? Na 100% to nikdy nevíme. Dobrou volbou jsou ale čaje označené jako bio potravina. Ty musí být pěstovány bez použití chemických látek.


Tyto články vás také zajímají: