Jak často se vážit?

Hodně z vás podle diskuzí zajímá, jak často a kdy je ideální se vážit. Nás zaujalo, že toto téma sice vypadalo na první pohled jasně, ale názorů je spousty. Vzali jsme rozum do hrsti, podívali se na vaše zkušenosti a rady a dali je dohromady s tím, co je považováno za nejrozumnější. Výsledek si přečtete právě v tomto článku.

Jak často se vážit?

V diskuzích najdete spoustu názorů od spousty lidí. Od těch fanatických, kteří se váží každý den a výsledky pečlivě zapisují až po ty opatrné, kteří se váží jednou za rok, aby věděli jen orientačně, jak jsou na tom. Co je ale rozumná doba mezi jednotlivými váženími? Jak často se máme vážit, abychom viděli změny a mohli s těmito výsledky pracovat?

Nejrozumnější frekvencí je vážit se jednou týdně. Právě za tuto dobu jsou již dobře patrné výsledky naší snahy hubnou nebo nabrat svalovou hmotu a za tuto dobu už je jasné, jakým směrem se posouváme. Častější vážení - např. každodenní - nedává příliš smysl. Všechny dny totiž nejsou stejné. Nejíme každý den stejné množství jídla, nevypijeme každý den stejné množství pití, ani se každý den stejně nehýbeme a nepotíme. Za týden tak můžeme celkově zhubnout, přestože některé dny na váze přibíráme. 

Vážit se každý den není rozumné ani s ohledem na psychiku. Právě ve dnech, kdy váha stoupne, přemýšlíme zbytečně, proč tomu tak je a obvykle přistupujeme k drastičtějším omezením v jídelníčku, abychom rychleji zhubli. Ve finále ale drastická omezení jídelníčku vedou často k tomu, že takový příjem živin není dostačující a obvykle snadněji podlehneme touze dát si něco nezdravého.

Kdy se vážit?

Druhou nejčastější otázkou je právě ono "Kdy se vážit?". Vášnivá diskuze probíhá obvykle nad tím, jestli je lepší vážit se vždy na lačno po ránu nebo např. pokaždé po cvičení. Upřímně: je to jedno. Důležité je vážit se vždy za co nejpodobnějších podmínek. Tedy klidně pokaždé po ránu na lačno nebo pokaždé po cvičení. Jediné, co je potřeba dodržet, je mít co nejvíc stejné podmínky. Jedině tak totiž můžete porovnávat, jestli jste oproti minulému vážení byli úspěšní nebo je potřeba něco změnit.

Váha není vševypovídající

Při vážení nesmíte zapomenout ani na tu nejpodstatnější věc. Vážení je jen jeden z vícero ukazatelů, které vám napoví ohledně vaší snahy. Není proto rozumné řídit se jen váhou a hnát se za cílem co nejvíce zhubnout. Kromě vážení je dobré zaměřit se i na míry a procento tělesného tuku. Jen tak dostanete celkový obrázek o svém stavu. Samotná váha vám napoví, ale rozhodně není vševypovídající.


Tyto články vás také zajímají: