Oblíbený trend ve stravování - paleo strava

Proč název "paleo"?

Když jsme poprvé slyšeli "paleo strava", vybavil se nám automaticky pravěk. O pravěku tato strava také je - svou myšlenkou se na něj odkazuje. Její základní myšlenka je přitom jednoduchá - vrátit se k příjmu takového poměru sacharidů, tuků a bílkovin, jako měli naši prapředci. 

Jak vypadá paleo strava?

Paleo strava se skládá pouze z potravin, které nejsou průmyslově zpracované. Jídelníček našich prapředků se totiž neskládal z polotovarů, chemických konzervantů ani barviv, která dnes každý den konzumujeme. Pro pěstování potravin se tenkrát nepoužívala chemická hnojiva a zvířata se před ulovením krmila v čisté přírodě.

Základem paleo stravy je vyšší příjem tuků a bílkovin a naopak nízký příjem sacharidů. Možná si říkáte - proč zrovna více tuků, když mnoho dnešních diet je založeno na principu opačném, tedy na snížením množství tuků. Paleo na to odpovídá opět s odkazem na naše prapředky: i oni přijímali zejména tuky a bílkoviny ve stravě díky lovu zvířat a k tomu si dopřávali jen menší množství sacharidů z ovoce a zeleniny.

Čtěte také: Whole30 nemusí fungovat, ale víme i, proč fungovat bude.

Základy paleo stravy vypadají takto:

  • nejezte jednoduchý cukr - vynechte slazené nápoje, cukrovinky
  • vyřaďte produkty z obilí
  • energii získejte z kvalitního oleje nebo tuku - živočišný tuk, olivový olej
  • vyřaďte rafinované rostlinné oleje, soju, slunečnicový olej atd. zkuste kokosový olej, máslo (nebo ghí), živočišné tuky, preferujte rostlinné oleje lisované za studena, ořechy a semena
  • vyřaďte luštěniny a omezte mléčné výrobky
  • zařaďte do jídelníčku hodně masa, ryb, mořských plodů i vejcí. Vybírejte bio maso, zvířata ve volném výběhu byla krmena přirozeným způsobem a ne pomocí různých podpůrných směsí
  • jezdte hodně zeleniny a v omezené míře i ovoce (snažíte se o snížení množství sacharidů, proto ovoce nepřehánějte)

Proč zrovna více tuků?

Naše tělo potřebuje samozřejmě k fungování nějaké palivo. V dnešní době jsme si zvykli energii rychle získávat z cukrů. Paleo říká, že tělo si v případě snížení příjmu sacharidů začne brát energii právě z tuků. Z jednoho gramu sacharidu získá tělo 4 kalorie, zatímco z jednoho gramu tuku kalorií až 9. Zde odkazuje paleo strava na to, že tuky jsou vlastně nejlepším palivem pro tělo.

Čtěte také: Kolik kalorií obsahuje jeden gram bílkovin, tuků a sacharidů?

Paleo a hubnutí

Paleo říká, že po určité době, kdy se tělo na stravu zadaptuje a začne získávat energii z tuků, vám půjde mnohem lépe i hubnutí. Nepočítejte s tím, že to bude hned první týden - to naopak budete kvůli minimálnímu příjmu sacharidů hodně unaveni. Po prvních cca dvou týdnech ale podle paleo stravy začne tělo spalovat tuky, vaše únava zmizí a bude vám bude stačit krátký intenzivní trénink k tomu, abyste pak pohodlně zhubli.

Tip od nás

Pokud chcete vyzkoušet, jak vypadá jedna pochoutka paleo stravy, kterou jsme vyzkoušeli, doporučujeme borůvkové muffiny.

Článek publikován 24.6.2013, aktualizován 11.5.2019