Domácí posilovnu vybudujete levně

Na co utrácet peníze za návštěvu fitness centra, když můžete mít jednu takovou posilovnu doma?! A rozhodně k jejímu základnímu vybavení nepotřebujete tisíce korun, žádné složité stroje nebo trenažéry. Místo nich vám bude stačit několik základních pomůcek a vědět, jaký mají jednotlivé cviky účinek.

1. Vlastní váha

Nejlepší zátěží pro cvičení je váha vlastního těla. Právě díky cvikům s vlastní váhou snadno zpevníte svaly celého těla, aniž byste přetěžovali - a ničili si tak - klouby. Další výhodou, kterou ocení zejména ženy, je ta, že cvičením s vlastní váhou se vaše postava pěkně zpevní, ale nenarostou vám gigantické svaly. Tělo váží totiž pořád stejně a nemusí tak růstem svalů reagovat na zvyšující se zátěž.

Kliky, dřepy, výpady a další cviky s vlastní váhou se dají provádět kdekoliv.

Více tipů ohledně cviků s vlastní váhou se dočtete zde!

2. Švihadlo

Jak doma cvičit kardio jednoduše? Pomocí té nejzákladnější pomůcky, která vás může napadnout - švihadla. Švihadlo má jednu obrovskou výhodu - je skladné a snadno přenosné. Také si při cvičení se švihadlem tolik neničíte klouby jako třeba při běhání.

Cviky se švihadlem také snadno zlepšíte pružnost, rychlost a koordinaci.

3. Jednoruční činka

Do tisíce korun se vejdete i při nákupu jednoruční činky. S ní už se dají procvičovat snadno svaly, které s vlastní váhou úplně neprocvičíte. Nebo pokud ano, pak takový cvik není úplně nejzdravější pro jinou část těla (např. čtěte Vyrýsované břišáky nebo zdravá záda?).

Právě jednoruční činka v tomto směru dokáže nahradit jiné stroje. V kombinaci s cviky s vlastní váhou díky ní dokážete vybudovat větší a pevnější svaly.

4. Pružné pásy k zavěšení na dveře

Doplňkem k cvičení s vlastní váhou jsou prušné pásy, které doma snadno zavěsíte za dveře. Právě díky nim se možnosti cviků několikanásobně rozšiřují. A společně s tím i záběr jednotlivých cviků. Díky pružným pásům totiž snadněji procvičíte svaly celé horní poloviny těla. Dokáží tak ve většině případů nahradit i jednoruční činku.

Pružné pásy seženete za cenu od cca 1000 Kč.

5. Hrazda do zárubní

Za přibližně pětistovku také snadno seženete hrazdu, kterou můžete s trochou umu použít i v bytech, kde jsou pevné zárubně a cihlové nebo panelové zdi. Právě tady totiž není problém použít hrazdu do zárubní a na ní poté procvičit svaly horní poloviny těla. Zátěží pak, podobně jako v předchozím případě, bude jen vaše vlastní váha. Věřte tomu, že zvedat váhu vlastního těla, je na začátek určitě velká výzva.

Které nástroje používáte k posilování doma vy? Pište do diskuze pod článkem.