Může fungovat Fykotin na hubnutí?

Často se věnujem složení přípravků na hubnutí a snažíme se poskládat střípky informací o tom, jestli použité látky mohou být opravdu přínosné. Obvykle zjišťujeme, že reklama je u takových doplňků na hubnutí mnohem zásadnější než samotné účinky. Podívejte se proto třeba na náš článek o tajemství Nidory, jestli funguje Obezin nebo jak je to s koktejlem na hubnutí od Herbalife.

Zpět k Fykotinu. Na oficiálních stránkách je tento doplněk stravy propagován jako podpora stálé hladiny cukru v krvi. Stránky se odkazují na fakt, že při stálejší hladině cukru v krvi nedochází k takovým chutím na něco dobrého a člověk díky tomu nemusí jíst tak často. Právě nízký glykemický index potravin je zmíněn jako podstatný pro hubnutí. Jak ale jedna tableta Fykotinu může ovlivnit chuť na jídlo?

Složení Fykotinu (jedné tablety): Mikrokrystalická celulóza, fosforečnan vápenatý, chlorid draselný, červená mořská řasa 75 mg (Gracilaria verrucosa), Jalovec obecný 50 mg (Juniperus Communis), Jinan dvoulaločný 50 mg (Ginkgo Biloba L.), Bříza bělokorá 50 mg (Betula Pendula Roth.), Jestřábník chlupáček 45 mg (Hieracium pilosela), Modrá mořská řasa - Havajská Spirulina 37 mg (Spirulina Turpin ex Gomont), stearan hořečnatý, inulin 5,6 mg, oxid křemičitý (protispékavá látka).

Červená mořská řasa (Gracilaria verrucosa) - používá se jako jídlo zejména v Japonské, Havajské a Filipínské kuchyni. Velký význam má tato řasa také jako surovina pro výrobu želatiny. V neposlední řadě se také prokazují její účinky v oblasti posílení imunity a prevence organismu proti nákaze.

Jalovec obecný (Juniperus Communis) - jeho pozitivní účinky na léčbu zánětu močového měchýře, plynatosti, křečí nebo třeba revmatických bolestí jsou známé a jalovec se proto používá jako lék. Zároveň ale  může zesilovat účinek léků snižujících hladinu krevního cukru. Zde je tedy vidět jasná souvislost s propagací Fykotinu. Jalovec však nesmí užívat pacienti s onemocněním ledvin.

Bříza bělokorá (Betula Pendula Roth.) - má jednoznačně diuretciké, tedy odvodňující účinky. Právě ty mohou mít efekt na "hubnutí". Při odvodnění tělo "splaskává", není tak nafouklé a působí tak štíhlejší. 

Jestřábník chlupáček (Hieracium pilosela) - opět má mimo jiných, léčivých, také odvodňující účinky. 

Fykotin obsahuje mnoho extraktů z rozličných rostlin. Mnoho jich má pozitivní účinky, které se využívají jako přírodní léčba. V souvislosti s podporou hubnutí je možné, že Fykotin sází na odvodňující účinky některých látek. Odvodnění těla pak vede k pocitu "hubenosti". Jalovec, který je v tabletách Fykotinu obsažen, pak podporuje účinky látek snižujících hladinu krevního cukru. Díky tomu nemusí hladina cukru tolik kolísat a způsobovat pocit hladu. V neposlední řadě také Fykotin obsahuje inulin, tedy vlákninu. Právě inulin v těle až několikanásobně zvětší svůj objem a díky tomu snižuje pocit hladu. Vy se díky němu cítíte déle nasyceni a nehoní vás mlsná.

Podobných účinků jaké jsou zmiňované u Fykotinu - tedy stálejší hladiny krevního cukru - lze dosáhnout i vhodným jídelníčkem. Stačí konzumovat potraviny s nízkým glykemickým indexem, dostatkem vlákniny, bílkovin a minimem rafinovaných cukrů a ztužených tuků, a to v pravidelném časovém odstupu. Tělo tak bude zasycené po dlouhou dobu, hladina krevního cukru nebude tolik kolísat a vy díky tomu nebudete hladoví nebo spíše mít chutě sníst cokoliv.

Fykotin může být pomocníkem pro ty, kteří bezmezně věří tabletkám na hubnutí. Má ale i některé diskutabilní účinky (odvodňuje, nesmí ho užívat lidé s nemocnými ledvinami). Doporučujeme proto jeho užívání zvážit zejména v případě, že měníte svůj jídelníček k lepšímu. Pak totiž vytoužených účinků dosáhnete snadno i bez jakýchkoliv doplňků stravy.