Co obsahuje koktejl na hubnutí? Budete překvapeni

Pod drobnohled jsme si vzali koktejl, který je na internetu nejvíce vidět a na který jsme dostali nejvíce dotazů. Koktej Fit and Slim se chlubí vyváženým obsahem všech hlavních složek sacharidů, tuků a bílkovin. Údajně dokáže nahradit až dvě jídla denně. Čím nahrazuje jídlo? A opravdu je takový koktejl - prášek rozpuštěný v mléce - plnohodnotnou náhradou jídla?

Složení koktejlu na hubnutí

Koktejl splňuje předepsané množství pro "náhradu stravy" a jedna jeho porce podle dostupných informací obsahuje:

 • syrovátka 18,3 g
 • sójový protein - izolát 11 g
 • dextróza 1,9 g
 • maltodextrin 7,4 g
 • rostlinný olej (slunečnicový olej - kys. linolová) 3,2 g
 • inulín 1,4 g
 • aroma jahoda lesní 1,3 g
 • aroma jahoda zahradní 1 g 
 • barvivo červená řepa 480 mg
 • L-karnitin tartrát 240 mg 
 • Acaí 4:1 Euterpe oleracea 200 mg
 • sladidlo sacharin 20 mg

Přesné složení je pak: syrovátka, sójová bílkovina - izolát, glukóza, maltodextrin, rostlinný slunečnicový olej, vláknina - inulín, L-karnitin tartrát, Acaí 4:1 (Euterpe oleracea), sacharin, aroma jahoda lesní, aroma jahoda zahradní, červená řepa - barvivo, retinol palmitát, cholekalciferol, alfa-tokoferol, kyselina askorbová, thiamin hydrochlorid, riboflavin hydrohlorid, nikotinamid, pyridoxin hydrochlorid, kyselina listová, kyanokobalamin, biotin, pantotenan vápenatý, uhličitan vápenatý, fosforečnan vápenatý, kalium chlorid, oxid železitý, oxid zinečnatý, oxid měďnatý, jodičnan draselný, seleničitan sodný, chlorid sodný, oxid hořečnatý, oxid manganičitý. 

Nelekněte se chemických názvů od poloviny složení - ve většině případů jde o chemické názvy vitamínů nebo sloučenin, které vitamíny obsahují. Nenechte se zmást tím, že je zde výtažek z Acai berry (více o accai berry najdete zde) a jsou popsány výhody accai berry. Ano, tento plod obsahuje antioxidanty a vitamíny, nicméně v koktejlu jsou vitamíny přidány umělou formou.

Co nás nemile překvapilo je obsah sacharinu jako sladidla. Účinky sacharinu v souvislosti s vyšším rizikem onemocnění rakovinou močového měchýře jsou přinejmenším diskutabilní a je proto vhodné umělá sladidla obecně konzumovat v co nejmenší míře.

Čím koktejl na hubnutí zasytí?

Odpovědí je inulin a hlavně maltodextrin.

Inulin je druhem vlákniny. V těle vyvolá pocit sytosti a snižuje tak potřebu jíst brzy další jídlo. Neštěpí se v tenkém střevě, není stráven a dále organismem využíván. Jeho kalorická hodnota je velmi nízká a inulin tak nezvyšuje hladinu krevního cukru. Během jeho průchodu střevy vzniká oxid uhličitý nebo metan. Může proto způsobovat nadýmání.

Maltodextrin je známý jako zdroj energie uvolňující se delší dobu. Maltodextrin se déle vstřebává, a tedy udržuje hladinu cukru v krvi vyšší po delší dobu. Díky tomu je možné, že člověk konzumující maltodextrin, necítí po delší dobu pocit hladu. Z tohoto důvodu se přidává do doplňků potravy označených jako podporujících hubnutí - třeba známé Nidory.

Syrovátka a sójový protein tělu dodají minimální nezbytné množství bílkovin. Otázkou je, jestli toto množství bílkovin "v prášku" dokáže nahradit pestrou stravu.

Dá se díky koktejlu na hubnutí zhubnout?

Odpovědí může být doporučení, které je přímo u hubnoucího koktejlu zmíněno: "V průběhu dne je velmi důležité dodržovat pitný režim. Správná hydratace podporuje proces snižování nadváhy a příznivě ovlivňuje celkový zdravotní stav. Doporučujeme vypít denně nejméně dva litry nealkoholických nízkokalorických tekutin bez kofeinu. Důležitou součástí redukčního režimu je zvýšení pohybové aktivity. Zařazením fyzické aktivity do každodenního způsobu života lze rychleji dosáhnout příznivých účinků koktejlů a současně díky tomu i prohloubit celkovou fyzickou a duševní pohodu."

To je i náš názor - než díky konzumaci hubnoucích koktejlů zhubnete snáze změnou jídelníčku, dostatkem živin, vitamínů a minerálů v přírodní podobě a zejména zařazením zdravého pohybu do denního programu.