Co se stane, když to přeženete s mandlemi

Začneme s vlákninou. Mandle ji obsahují ve slupce poměrně hodně - jedna hrst (cca 30 gramů) dodá tělu až 3,5 gramu vlákniny. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka se pohybuje kolem 30 - 35 gramů vlákniny. Toto množství přijmuté v průběhu celého dne pomáhá regulovat trávení a právě díky správnému množství vlákniny můžete předejít průjmu nebo naopak zácpě.

Pokud to s vlákninou přeženete - třeba si dáte velké množství mandlí najednou - může to způsobit nadýmání a i zácpu.

Ve zmíněné hrsti mandlí přijmete kolem 7 mg vitamínu E. To odpovídá polovině denní doporučené dávky tohoto podstatného antioxidantu. Abyste překročili maximální doporučenou denní dávku stanovenou na 1000 mg vitamínu E za den, museli byste spořádat mandlí obrovské množství. Pozor si ale dejte v případě, že vaše strava je bohatá na vitamín E - např. obsahuje větší množství vajec, špenátu, celozrnného pečiva a cereálií.

Kdyby se vám povedlo překročit tuto maximální doporučenou denní dávku, budete pociťovat letargii, uvidíte rozmazaně, budete trpět bolestmi hlavy a průjmem. Tedy nic příjemného.

V neposlední řadě můžete díky velkému množství i přibrat na váze. Mandle jsou totiž poměrně kalorické, jedna hrst obsahuje kolem 160 kalorií. Navíc jsou i tučné - 14 gramů tuku v jedné hrsti. Pokud si je dopřejete, měli byste s mandlemi počítat jako s náhradou jedné svačiny. Kaloricky i výživovou hodnotou ji dokážou nahradit.

I v případě mandlí platí staré osvědčené "nic se nemá přehánět". Mandle jsou zdravou potravinou, která do dietního jídelníčku patří. Ale samozřejmě v rozumné míře. Jednostranná mandlová dieta není pro naše zdraví ani váhu přínosná. Stejně jako ostatní jednostranné diety.


Podívejte se i na další naše články o jídle