Čím to, že se vám nedaří hubnout? Důvodů může být více

Dodržujete dietu, na poličce máte výběr těch "nej" doplňků výživy a už půl roku jste nevynechali jedinou příležitost pro cvičení. Po přečtení článků v časopisech jste nabyli dojmu, že díky jejich radám bude vaše vysněná postava hotová už za měsíc a přesto se ani po měsíci nic moc zásadního nezměnilo. Čím to může být? 

Vaše tělo neumí zpracovat některé potraviny

I když jíte vše, co byste při dietě měli - vejce, ryby, libové maso, celozrnné pečivo, oříšky, ovoce a zeleninu - přesto nemůžete shodit těch pět kilogramů, kterých se nutně chcete zbavit. Možná trpíte nesnášenlivostí - nebo také intolerancí - některých potravin. Právě ona může být příčinou, že po sněžení jídla vznikne zánět v těle. Zánět, který není žádnou prudkou a okamžitě viditelnou alergickou reakcí, naopak tělo se ho snaží léčit postupně - jako každý jiný zánět. Kvůli němu nemusí tělo, a tedy i hubnutí, fungovat tak, jak má a hůře odbourává tuky.

Vejce, ořechy, soja, obiloviny a mléčné výrobky jsou pěti nejčastějšími potravinami, na které vzniká intolerance. Nicméně nesnášenlivost můžete mít na jakoukoliv potravinu. Při dietě, kdy často seškrtáme jídelníček na několik vybraných potravin, se pak může nesnášenlivost na některou z nich projevit naplno. Pokud máte podezření na intoleranci, nechte si udělat testy a podle výsledků pak můžete upravit svůj jídelníček - ideálně společně se zkušeným výživovým poradcem.

Špatné vztahy ovlivňují i hubnutí

Špatné mezilidské vztahy jsou zdrojem stresu, který rozhodí organismus i samotné trávení. Pro vaše tělo není nic horšího než permanentní stres. Dotěrná tchýně, nefér šéf, nepříjemní kolegové, nespolehliví přátelé - všechny vztahy s takovými lidmi mohou způsobovat stres. Při něm si pak tělo snáze ukládá tuk, zejména v oblasti břicha.

Zbavit se takových vztahů může být obtížné, někdy i téměř nemožné. Tchýně je přeci jen rodič vaší drahé polovičky, najít si jinou práci s rozumným šéfem a kolegy nemusí být úplně jednoduché. Zkuste ale zapřemýšlet, zda se s někým, kdo je příčinou takového stresu, dá rychle omezit vztah na minimum. Děláte to pro své zdraví - a to jak psychické, tak fyzické.

Jste znečištění zevnitř

Toxiny působící na naše tělo přes znečištěné ovzduší a vodu, cigaretový dým, kosmetiku, léky na předpis nebo i rtuť v rybách, se mohou ukládat v tukových buňkách a mohou mít škodlivé následky pro náš organismus. Tělo pak tukové zásoby při hubnutí začne spalovat postupně, toxiny se postupně uvolní do krevního oběhu a mohou nadělat škody.

Pokud se chcete vyhnout zamoření organismu toxiny a přitom se zbavit posledních odolných tukových zásob, které vám brání k vysněné postavě, máte široký výběr způsobů. Pohyb je ale základem a postupné hubnutí nezpůsobí šok ani vašim játrům, která se o vyplavování toxinů starají.

Necvičíte poctivě

Pravidelný pohyb je bezpochyby základem zdravého života. Pokud ale pravidelně dojdete do posilovny a pravidelně v ní protlacháte polovinu času se známými, dosáhnete jen polovičního výsledku. Logické, ne?

Mnozí lidé si ale toto neuvědomují a pak se diví, že i když tráví každý den v posilovně, tuky nemizí. Polovina úspěchu je cvičit pravidelně a druhá polovina cvičit poctivě. Soustřeďte se proto na pohyb samotný co nejvíce, nenechte se rozptylovat okolím. Stejně tak obměňujte cviky a nezasekněte se v kolotoči těch několika, které umíte. Trenér vám určitě poradí sérii cviků vhodných právě pro vaše tělo a vás bude bavit zkoušet něco nového. Tělo si tak nezvykne na zátěž podle stále stejného scénáře a bude muset reagovat zapojením jiných svalů. Vy tak dosáhnete lepších výsledků jak v hubnutí, tak v tvarování postavy.

Článek publikován 12.5.2013, aktualizován 17.11.2019