Slunečnicová semínka a dieta - ano nebo ne?

Jedni je považují za výborný zdroj vitamínů a zdravých tuků, jiní zase za kalorickou bombu, které se ani nedotknou. Jak to ale se slunečnicovými semínky je? Jsou vhodná při dietě nebo ne?

Kdy naposledy jste si dopřáli slunečnicová semínka? Pokud si ani nepamatujete, napravte to. Na jednu stranu souhlasíme, že jsou opravdu tučnou pochoutkou, na druhou stranu obsahují vitamíny a zdravé tuky, bez nichž by tělo nefungovalo tak, jak má. Právě proto se na slunečnicová semínka podíváme zblízka.

Slunečnicová semínka jsou tvořena téměř z poloviny tuky a skoro ze čtvrtiny bílkovinami. Zato sacharidů obsahují jen 8%. Tuky jsou sice kalorické, ale ty, které jsou ve slunečnicových semínkách, byste měli vzít na milost. Jsou totiž tvořeny esenciálními mastnými kyselinami (např. kyselinou linolovou), které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Jejich další částí je vitamín E, důležitý vitamín starající se o cévní systém i o krev samotnou. Všechny tyto látky navíc pomáhají léčit kůži - udržují její elastičnost a chrání ji před stárnutím. Pokud tedy chcete zlepšit vzhled a zdraví kůže, vlasů a nehtů, mohou slunečnicová semínka snadno pomoci.

 

Kromě vitamínu E obsahují slunečnicová semínka i vitamín B1, který pomáhá uklidňovat organismus a je tak výborným pomocníkem ve stresových situacích, při depresi nebo nervozitě.

Také minerály jsou podstatnou součástí slunečnicových semínek. Hořčík, železo, vápník a fosfor jsou minerály, jejich obsah je ve slunečnicových semínkách vyšší než v jiných plodinách a stojí určitě za zmínku.

Při koupi slunečnicových semínek dejte pozor na to, aby byla nejlépe nesolená a nepražená. Pražením mohou ztrácet některé vitamíny a minerály. Solené zase obsahují zbytečně moc sodíku. Obojí tedy není moc přínosné pro naše zdraví.

Slunečnicová semínka tedy jsou rozhodně vhodnou součástí zdravého jídelníčku. I u nich ale platí, že se nic nemá přehánět. S ohledem na jejich kalorickou hodnotu je lepší nekonzumovat jich obrovské množství a spíš jejich pozitivních účinků na zdraví využít tak, že jimi nahradíte část jiných tuků. Výborná jsou třeba jako součást salátů nebo třeba jako náhražka chipsů večer u televize.