Sedm věcí, které když přestanete dělat, budete žít lépe

Minule jsme vám prozradili, jak dodat svému životu energii a spolu s tím tipy, jak toho dosáhnout. Uvažovali jste ale někdy o tom, že vám k dosažení vašich snů nebo ideálu mohou bránit některé návyky z dosavadního životního stylu? Zkuste si sepsat seznam toho, co chcete přestat dělat.

Možná to zní bláznivě, ale potvrzujeme, že takový seznam je pro změnu k lepšímu naprosto úžasná pomůcka. Dáme vám tip, co by na seznamu nemělo chybět - tedy věci, které přestaňte co nejdřívě dělat. Je jich přesně sedm, stejně jako dnů v týdnu. Naplánujte si tak třeba na každý den jednu, kterou od toho dne přestanete dělat. 

1.  Řešit osudy lidí, kteří vám za to nestojí

Řešíte, proč se vaše oblíbená celebrita rozvádí? Že prodavačka naproti v obchodě má nového milence? Že ta holka, co chodí do stejné posilovny jako vy vypadá pořád stejně, protože se v posilovně jen vykecává?

Zaměřte se radši na ty, kteří jsou ve vašem životě důležití - vaši partneři, děti, rodina, blízcí přátelé, kolegové v práci, zákazníci, pokud podnikáte, to všechno jsou lidé, na kterých by vám mělo záležet úplně nejvíc. Najděte si na ně čas a věnujte jim dostatečnou pozornost - tato péče se vám brzy vrátí.

Při setkání s novými lidmi pak mějte na paměti, že není vyší snahou být nejlepším kamarádem úplně všem. Stačí, když budete zdvořilí a milí, ale nepouštějte si hned všechny k tělu. Tím, že přestanete řešit osudy lidí, kteří vám za to nestojí, se vám podaří získat víc času na ty, kteří si to zaslouží.

2.  Zaměřovat pozornost jen na budoucnost

To, co prožíváte právě teď, se už nikdy nebude opakovat. Rozhlédněte se kolem sebe a vychutnávejte si chvíle tak, jak je prožíváte. 

Jasně, mějte cíl a jděte sebevědomě za ním, dělejte vše pro to, abyste ho dosáhli. Ale cestu k němu si vychutnávejte, užívejte si každý krok. Nepodlehněte pracovnímu tlaku a stresu, který odvádí pozornost k tomu, "co by mohlo být" od toho, "co je právě teď".

Je těžké odhadnout hodnotu momentu až do doby, než je za námi. Jednou, až budete vzpomínat, jak jste žili, se vám právě všechny tyto momenty vybaví právě jako ty, které vám něco daly. Naučte se proto vážit si právě toho, co prožíváte tady a teď.

3. Vrtat se v minulosti

Každý z nás si v životě prožil spoustu nepříjemných situací. Ne každý se ale dokáže nad takovými situacemi povznést. A to ani ve chvíli, kdy jsou už pěknou řádku měsíců či let pryč. "Kdybych to tenkrát udělal/a jinak...", probleskne občas každému hlavou.

Nejhorší ztráta času v takový moment je začít si v hlavě rozebírat, co se dalo tenkrát udělat jinak a jak by váš život mohl vypadat, "kdyby". Uvědomte si, že co bylo v minulosti, už nezměníte. Můžete si z toho vzít ponaučení, ale nemá cenu ztrácet čas vrtáním se v situacích, které jsou už dávno za vámi.

4.  Odsouvání rozhodnutí

Občas je mnohem snazší věci dělat, než udělat zásadní rozhodnutí.

Život je plný rozhodování se. Často jsou to rozhodnutí těžká, protože obě volby vypadají na první pohled stejně. V takovou chvíli je důležité to, že si vyberete a ne to, co si vyberete. A i když občas učiníte špatné rozhodnutí, je to pořád lepší než neudělat rozhodnutí žádné. Jinými slovy také, pokud si nezvolíte cestu, nedozvíte se, kam vede.

5.  Odpověď "ano", když ve skutečnosti myslíte "ne"

Neslibujte jiným zbytečně něco, co sami nechcete. Málokdo umí říct "ne" a brát tak ohled na sebe. Naučte se to a uberete si spoustu stresu. Stačí si uvědomit, že v životě už takhle máte spoustu věcí na práci. Proto se zbytečně nenechte zahltit něčím, co dělat nemusíte.

Ambice být úspěšným není ta největší životní výhra, ale počet úspěšně dosažených cílů ano. A abyste jich dosáhli co nejvíce, musíte mít prostor k tomu jít za nimi. A právě odpověď "ne" vám pomůže k vytvoření tohoto prostoru.

6.  Kupování věcí, které nepotřebujete

Nenechte se zblbnout konzumním sloganem, že pouze díky neustálému kupování nových věcí můžete být šťastni. O tom přeci život není. Díky penězům dosáhneme pohodlí a na tom není nic špatného. Ale je důležité utrácet peníze za to, co nám ten komfort přinese a nevyhazovat peníze jen tak.

Často můžete slyšet, že "nejlepší věci v životě jsou zadarmo". Souhlasíme s tím - ať už se jedná o čas strávený s kamarády, smích, úsměv někoho blízkého, intimní zážitky s milovanou osobou nebo podobné zážitky.

7.  Mít program přeplněný aktivitami

Snažíte se mít svůj program naplněný od úsvitu do setmění? Na odpočinek není ve vašem rozvrhu žádný čas? Děláte vše nejlepší pro to, abyste se brzy zničili. Vaše tělo je totiž stavěno na zátěž trvající pouze omezenou dobu a vyžaduje po takové zátěži odpočinek - jak fyzický, tak psychický. Jinak řečeno do svého běžného dne naplánujte dostatečné pauzy, během kterých si dokážete odpočinout a nabrat síly rovnoměrně s časem na práci a pohyb.

Během náročného dne si zasloužíte i chvíle klidu, kdy nemusíte přemýšlet nad řešením úkolů, vymýšlením postupů nebo bádát, jaké řešení problému je nejvhodnější.  A nesnažte se sami sebe oblbnout - nikdo není tak vytížený, že nenajde ani pár minut na odpočinek.