Přejídání ve stresu? Není nic horšího!

Je to přirozená obrana organismu. Pokud jsme dlouhou dobu pod tlakem, je toho na nás moc, cítíme se unavení, bez energie a bez chuti cokoliv dělat, většinou to začneme řešit jídlem. A ne tím správným, ale saháme po rychlých a tím pádem nezdravých cukrech, tedy po sladkostech. Tělu tím dodáme energii a je zase schopné relativně normálně fungovat, obrní nás proti stresu. Jenže váha pak jde nahoru. Přitom pokud se do tohoto kolotoče dostaneme a je dlouhodobý, je velmi těžké z něho vyskočit. Stres zaháníme nezdravým jídlem a pak máme stres z toho, že tloustneme, je to začarovaný kruh.

Správná životospráva

Odborníci varují, že krátkodobý stres, kterému jsme vystaveni, abychom dosáhli nějakého cíle, tedy který nás motivuje, je dobrý. Ale pokud jsme pod tlakem celé týdny, odráží se to nejen na naší fyzičce, ale i psychice. Jsme podráždění, unavení, nic se nám nechce. A čím déle to trvá a čím hůře to řešíme, tím je to horší. Narušuje nám to pak pracovní i rodinné vztahy.

Důležité je uvědomit si, co máme za problém a začít ho řešit. Ne ale sami. Ideální je vypovídat se kamarádce nebo třeba psychologovi. Ulevit si. A pak začít znovu a lépe – místo sladkostí sahat ve chvílích potřeby po ovoci. Když se cítíme mizerně, vyjít si ven na procházku, pročistit si hlavu, nadýchat se čerstvého vzduchu a ještě pomoci svému tělu pohybem. Stejně tak bychom neměli zapomínat na dostatek spánku. A když nám usínání nejde? I tady pomůže odborník, který může předepsat léky na spaní. Zkrátka chce to držet se správného životního stylu a s jeho pomocí nejen přestaneme přibírat, ale navíc stres lépe zaženeme.