Mějte zdravou kůži - známe vitamíny, které vám k ní pomohou

Slunce svítí naplno, mnozí z nás neodolají a vyrazí k vodě nebo na procházku. Slunci i svému okolí tak vědomě vystavujeme svou kůži. Pátrali jsme pro vás po tom, které vitamíny nám mohou pomoci udržet pokožku zdravou a krásnou a zároveň pomohou ničit toxické látky, které by jinak poškodily kožní buňky.

Než vyběhnete do lékárny, abyste si koupili vitamínové doplňky nebo krémy, měli byste vědět, že mnohem lepší je dodat tělu vitamíny prostřednictvím čerstvého ovoce, zeleniny a dalších přírodních zdrojů. Díky nim nejen přijmete zmíněné vitamíny a minerály důležité pro pokožku i tělo, ale navíc si i pochutnáte. Navíc oproti krémům, jejichž složení je často mnohonásobně delší než samotné jméno krému a jednotlivé složky byste na sebe určitě nemazali, víte, co přesně jíte.

Vitamín A

Vitamín A, v podobě beta-karotenu, může pomoci odstranit vady, obnovit kožní tkáň a ochránit kůži před předčasným stárnutím. Mrkve, salát, sladké brambory, špenát, nebo mango jsou jen vzorek ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na vitamín A:

Vitamíny skupiny B

Tyto vitamíny jsou pro pokožku zdravé, protože ji pomáhají vyčistit od akné, chránit od vysušení a udržet pokožku vláčnou. Luštěnina jako například fazole, hrách a čočka, dále pak celozrnné pečivo, mléčné výrobky, vejce i maso jsou výbornými zdroji vitamínů skupiny B.

Vitamíny C a E

Oba dva vitamíny - jak C, tak E, jsou antioxidanty, které pomáhají ničit volné radikály vznikající při vystavování pokožky přímo slunci. Vitamíny C a E také pomáhají tělu produkovat kolagen, tedy protein, který obrní vaše kožní buňky a přispívá k tomu, že je vaše pokožka jemná.