Souboj: co na dietní vánoční stůl

Ať se na to podíváme jakkoli, žádná z tradičních variant nebude ideální. Určitě si ji ale může dopřát ten, kdo se drží dávné klasiky a celý den se postí. Samozřejmě má být jídlo ideálně rozloženo v průběhu celého dne. Občas ale dieta ve formě půstu neuškodí. Tělo má alespoň prostor se detoxikovat a pročistit. Večer to ale obvykle pokazíme. Pojďme se podívat jak na tom jednotlivé potraviny jsou.

  Smažený kapr Vepřový řízek Kuřecí řízek Losos
Kalorie 277,24 kcal 460,85 kcal 371,77 kcal 184,87 kcal
Bílkoviny 11 g 19,8 g 21,9 g 24,7 g
Tuky 16 g 30 g 18,3 g 7,8 g

 

Asi nikoho nepřekvapí, že zvítězí ti, kterým je chuť rybiny nepříjemná, ale u lososa ji dokážou "překousnout". I když losos není ani zdaleka nejdietnější ryba, bohatě to nahradí množstvím bílkovin, kterých je v porci skoro čtvrtina. Body navíc mu také přidá to, že k úpravě e nejlépe hodí pečení. Zkrátka, ani Češi jej nedokáží obalit v trojobalu a usmažit.

Na opačném konci žebříčku najdeme vepřový řízek, který bychom měli opravdu vynechat. Problém je, že na smažení se z prasete používají vždy tučnější masa. Na to abyste spotřebovali všechnu energii, kterou sníte, bude vánoční procházka hodně dlouhá.

TIP: Víte jak se vůbec měří kalorie?

Zajímavé je i hodnocení u tradičního kapra. V poslední době slýcháme čím dal častěji, jak je kapr nevhodná ryba do diety. Opravdu je tučnější, ale pokud bychom si odpustili smažení. Dosáhneme na necelých 6 gramů tuku ve stogramové porci. To už je daleko lepší skóre. A při pohledu na kalorickou hodnotu, je nám jasné, že jídlo je to opravdu zdravější.

Závěrem ještě rychlé porovnání bramborových salátů. V klasické majonézové variantě (100g) najdeme 210 kcal a skoro 18g tuku. Stačí však majonézu nahradit a rázem máme v porci jen 148,9 kcal a 5g tuku.

A pokud zvolíte dietní bramborový salát podle našeho receptu. Máte na stole 143,4 kcal a  skvělých 4 g tuku. Za takovou večeři už se určitě stydět nemusíte.