Jak v pohodě zvládnout jednodenní půst

Organismus každého z nás je zatěžován škodlivinami, které se do něj dostávají ze vzduchu, stravy i tekutin. Jednou za čas proto neuškodí dopřát si očistu v podobě jednodenního půstu a pomoct tak tělu zbavit se těch látek, které v těle nemají co dělat. Je ale potřeba se na takový jednodenní půst dobře připravit, aby na vaše tělo měl pozitivní účinek.

Půst jen pro zdravé

Půstu se vyhněte nebo ho konzultujte se svým lékařem, pokud jste oslabeni nemocí, máte cukrovku, problémy s tlakem, berete dlouhodobě léky nebo jste po úrazu. Stejně tak se půst nedoporučuje držet bez konzultace s lékařem dětem, těhotným ženám a starším lidem.

Půst sám o sobě je pro tělo totiž poměrně velká zátěž. Aby ji zvládlo, měli byste si být jisti, že jste na ni plně připraveni. A právě základem toho je být zdravý.

Ale ani pokud půst držet nemůžete, nemusíte zoufat. Ideální pro vás je upravit svůj jídelníček tak, abyste v něm omezili jednoduché cukry, pečivo a výrobky z bílé mouky, chemická dochucovadla, přesolená a nezdravě tučná jídla a přidali pohyb. Tím pro své zdraví uděláte v dlouhodobém horizontu správný krok.

Připravte se na půst krátkým tréninkem

Po dobu čtyř týdnů si vyhraďte jeden den v týdnu, kdy snížíte příjem kalorií. Tedy zmenšíte porce jídla, ale stále zachováte pravidelnost svého stravování. Vyzkoušíte si tak, jak tělo bude na takové omezení reagovat a snáze se pak připravíte na samotný půst.

Nepodceňujte ani nepřeceňujte jídlo den před půstem

Držet jednodenní půst vás bude svádět k tomu, abyste se den předem nacpali, nebo naopak se budete už předem v jídle omezovat. Obojí s pocitem "abych ten půst lépe zvládl/zvládla". Ani jedno však není rozumné.

Den před půstem jezte pravidelně v množství, na které jste zvyklí a rozhodně se nestresujte tím, že už musíte něco měnit.

Večer si pak dopřejte jídlo, které bude obsahovat větší množství kvalitních bílkovin, zdravé tuky, komplexní sacharidy a zeleninu. Odborníci také zmiňují, že se nemusíte bát dát si trochu ovoce - ideálně s nízkým glykemickým indexem. To totiž tělu dodá přírodní cukry, které na noc pomohou srovnat hladinu hormonů. Díky rozumné večeři tak budete na půst lépe připraveni.

Připravte domov, ale i sebe

Počítejte už dopředu s tím, že během půstu budete mít výrazné chutě na cokoliv. Proto den předem ukliďte místo, kde se budete během půstu nejvíce zdržovat. Pamatujte na přísloví "sejde s očí, sejde s mysli", proto ukliďte pryč všechna lákadla - včetně ovoce, krabice s müsli i celozrnného pečiva - do skříně a ledničky.

Sami sobě dopřejte den předem dostatek pohody - a to jak ve formě relaxu a spánku, tak duševní. S pohybem to nepřehánějte, tělo by si pak žádalo více živin, ale rozhodně ho ani nevynechávejte. Zacvičte si třeba doma s vlastní váhou, jděte se na 30 minut projít rychlou chůzí nebo procvičte vaše jádro

Na půst bude připraveno nejen vaše okolní prostředí, ale i vy samotní. Když budete odpočatí a v psychické pohodě, bude se vám snadněji celý den překonávat.

Nebuďte hrdina za každou cenu

Pamatujte, že půst děláte pro zlepšení vašeho zdraví, ne pro jeho zhoršení. Pokud vám v průběhu půstu začne být zle, nebuďte za každou cenu hrdinové. Radši si dopřejte lehké jídlo, než pak litovat u doktora. Jak jsme už zmínili, půst je pro tělo velká zátěž a rozhodně tak není ostuda, když ho hned nezvládnete.

Čtěte také: I doma se dá za jeden týden shodit pár kil

Voda během půstu

Rozhodně s připravte, že voda bude na celý den půstu váš nejlepší kamarád. Proto ji mějte stále po ruce, láhev s vodou si berte s sebou i ven. Tělo na den půstu bude potřebovat podporu, a proto mu už několik dnů dopředu můžete dopřát přísun vitamínů.

Najděte si pohodovou zábavu

Poslední, na co se budete chtít soustředit, bude půst samotný. I tak na něj budete myslet intenzivně. Připravte si už dopředu program na své volné chvíle. Sportovní výkony na tento den vyměňte za lehčí procházku, duševní relaxaci nebo třeba i masáž. Díky ní se zlepší krevní oběh, lépe se prokrví všechny části těla, a díky tomu se lépe z těla odplaví toxiny.

Čtěte také: Na detox se vrhněte chytře a s chutí

Nestresujte se

Během půstu si nenechte rozhodit hladinu hormonů zbytečným stresem. Kvůli němu byste měli o to větší chuť si něco dát. Proto plánujte ideálně půst na den, kdy něco takového nehrozí. V den půstu se nepouštějte ani do aktivit, které by mohly stres vyvolávat. Jeden den prostě relaxujte a užívejte si to.

Po půstu slavte rozumně

Den po půstu budete vstávat hladoví s pocitem, že jste zvítězili. Nenechte se ale zlákat k oslavě tím, že váš hlad zajíte vším možným jen proto, že "už mám po půstu".

Dopřejte si lehce stravitelná jídla s vyšším obsahem zdravých tuků a vlákniny v pravidelném rozmezí 2 - 3 hodin a nechte tak organismus, ať zvládne návrat do normálního režimu bez komplikací. Tělu jste pomohli půstem zbavit se "nečistot", tak proč je zase do sebe hned cpát?!

Dále čtěte: Dopřejte si jednodenní digitální půst

 Článek publikován 4.8.2015, aktualizován 6.10.2019