7 kroků pro vydatnější spánek

Podzimní únava má zdatného protivníka: zdravý spánek. Co dělat pro to, abyste se ráno budili odpočatější? Základem je klidné usínání, nerušivé prostředí, a hlavně: zahodit mobil.

 

  1. Ideální teplota a čerstvý vzduch

Spánek ve vydýchané ložnici nikdy neposkytne takovou regeneraci, jako když spíte v řádně větraném pokoji. Před ulehnutím otevřete okno dokořán alespoň na deset minut a i v zimních měsících nechte čerstvý vzduch do pokoje proudit (mikro)ventilací. Topení stáhněte na minimum, neboť ideální teplota pro spánek je kolem 18 °C. Topení také vysušuje vzduch, takže ideálním spánkovým pomocníkem může být i zvlhčovač vzduchu.

 

  1. Spánek ve tmě

Jednorázová investice do pořádných závěsů nebo rolet může výrazně zvýšit kvalitu vašeho spánku. Zaklapněte počítače a povypínejte všechny přístroje, na kterých svítí kontrolní světýlka. Dopřejte si skutečnou tmu, díky které si budete i v letních měsících moci přispat.

 

  1. Barvy v ložnici

Přemýšlíte-li o tom, jak vymalovat ložnici a jaké povlečení koupit, měla by se vaše pozornost upínat hlavně k tmavým tónům teplých či studených barev. Světle modrou si náš mozek asociuje s oblohou a denním světlem, oranžová povzbuzuje chuť k jídlu a červená nám dodává energii - takové barvy v ložnici nemůžete potřebovat. Upřednostněte černou, šedou, tmavě modrou či fialovou a uvidíte, že před spaním budete o mnoho klidnější.

 

  1. Vypnutý mobil, tablet i wifi

Právě vlny, které tyto přístroje vysílají, mají vliv na spánkové cykly. Zejména, když máte mobil položený třeba na nočním stolku vedle hlavy a wifi vysílač pod stolem naproti posteli. Než půjdete spát, nařiďte po staru klasický budík a povypínejte přístroje, které vydávají elektromagnetické vlnění. Odložit přístroje doporučují vědci už 2 hodiny před ulehnutím, abyste se před spaním vyhnuli působení modrého světla. 

 

  1. Léčivé ticho

Vyberte si pro spaní ten správný pokoj, jehož okna nesměřují k hlavní silnici a jehož stěna nesousedí s hlučnými sousedy. Přestěhujte všechny hučící spotřebiče do jiné místnosti a pořiďte si digitální budík, aby vás nerozhodilo ani pravidelné tikání hodinových ručiček.

 

  1. Pravidelnost 

Pravidelnost spánku má jednoznačně pozitivní vliv na jeho kvalitu. Naučte své tělo, že v určitou hodinu se chodí spát a v určitou vstává. Uvidíte, že po několika dnech si rádo a rychle zvykne na tento pravidelný spánkový režim a i vy budete vstávat odpočatější.

 

  1. Kouzlo knih

Nevystavujte před spánkem své oči jasnějšímu světlu. Tím nejhorším je modré světlo z notebooku nebo smartphonu. Místo toho si otevřete knížku a na 15 minut se do ní začtěte. Oči se příjemně unaví a vy lépe usnete. Vyhněte se ale krvavým detektivkám a hororům, ať vás nestraší ve snech.

Číst dál

Na horkou vanu zapomeňte. Vašemu zdraví neprospívá

Na unavené oči pomůže oční jóga

Relax a bylinky pro lepší náladu