Potraviny, které pomáhají chránit vaše srdce

Srdce máte jen jedno, proto není od věci se o něj starat. Lepší než řešit později, že jste mu dlouho nevěnovali dostatečnou pozornost, je dostatečně se věnovat prevenci. A není chutnější způsob, než to dělat právě prostřednictvím dobrého jídla.

Podívejte se s námi, které potraviny vám pomohou hlídat zdraví vašeho srdce.


Fazole

Stačí půl hrnku fazolí denně, abyste pomohli svému srdci. Rozpustná vláknina je tím tajemstvím, proč zrovna fazole mohou pomáhat. Vláknina na sebe totiž váže cholesterol a tím mu zabraňuje pronikat ve větší míře do krve.

Fazole také obsahují folát, hořčík, vápník, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny skupiny B - i ty jsou zdraví a srdci prospěšné.

Vlašské ořechy

Hrst vlašských ořechů jen tak jako svačina nebo na dochucení salátu je snadným způsobem, jak srdci a tělu dodat zdravé omega-3 mastné tuky a antioxidanty. Ukázalo se, že vlašské ořechy pomáhají udržovat krevní oběh zdravý, a tak chránit člověka před vznikem srdečního onemocnění. Stejně tak mají pozitivní vliv na snižování hladiny cholesterolu a zároveň zasytí.

Losos

Kdysi exotická, dnes už rozumně dostupná ryba dodává našemu tělu zejména důležité omega-3 mastné tuky. Ačkoliv jsou to tuky, pomáhají snižovat množství tuku v těle (viz článek Proč jíst tuk, abychom se zbavili tuku). Omega-3 také pomáhají snižovat krevní tlak a předcházet srdečním arytmiím. Dále pak pomáhají léčit záněty v těle. Ideální volbou je dopřát si lososa jako hlavní chod třeba se špenátem nebo grilovanou zeleninou.

Mandle

Dalším chytrým a chutným způsobem, jak chránit své srdce, je hrst mandlí. Právě ony obsahují látky snižující LDL cholesterol a jsou napěchované srdci prospěšným vitamínem E, vápníkem, železem, hořčíkem, fosforem, draslíkem, zinkem a kdyby vám tento výčet nestačil, v mandlích naleznete i omega-3 tuky, vlákninu a bílkoviny. Tento zdravý koktejl rozhodně pomáhá i chránit vaše srdce.

Zkuste někdy použít mandlovou mouku a vytvořit tak chutný zákusek, aby se vám samotné mandle jen tak nepřejedly.

Hrášek

Hrášek je plný vlákniny, bílkovin i dalších živin, které jsou zdraví prospěšné. Jeden hrnek hrášku obsahuje méně než 100 kalorií, je tedy dietní potravinou. Navíc má jasně zelenou barvu a dodá tak čerstvý vzhled jakémukoliv jídlu. Oživte tak třeba omeletu, těstoviny nebo si dejte hrášek jako přílohu k masu.

Jogurt

Starý dobrý bílý jogurt bez přidaného cukru nebo umělých sladidel, zato třeba s kousky čerstvého ovoce. Díky jeho obsahu vápníku, antioxidantů, vitamínů a probiotik je jogurt dobrým pomocníkem při ohcraně zdraví a podpoře srdeční činnosti.

Ovesná kaše

Celozrnné obiloviny jako jsou ovesné vločky pomohou udržovat vaše srdce zdravé a zároveň hlídají vaší váhu. Právě obezita je rizikovým faktorem pro vznik srdečních chorob. Ovesná kaše vás jako snídaně nebo svačina dokáže díky vysokému obsahu vlákniny zasytit a tím i minimalizovat riziko, že se v následujících hodinách přejíte.

Lesní plody

Lesní plody jsou hodně přínosné ovoce naplněné antioxidanty, které pomáhají udržovat srdce zdravé. Navíc lesní plody (borůvky, maliny, jahody, ostružiny) regulují hladiny cholesterolů - HDL (dobrý cholesterol) zvyšují a LDL (špatný cholesterol) snižují a pomáhají tak snižovat i krevní tlak. V létě nejlépe čerstvé nasbírané v lese, v zimě alespoň mražené jsou ideální dobrotou - nízkokalorickou a bez tuku.

Srce udržíte ve formě nejen jídlem, ale také pravidelným pohybem a udržováním rozumné váhy. Jak jsme zmínili na začátku - srdce máte jen jedno, a proto se o něj dobře starejte.


Tyto články vás také zajímají: