Kolik kroků ujít za den?

Napadlo vás někdy, že samotná chůze může být vynikajícím pomocníkem při hubnutí a udržování fyzické kondice? Stačí vědět, kolik toho denně ujít. Kolik kroků denně tedy vlastně stačí k tomu, abychom efektivně hubli nebo alespoň udržovali svou kondici?

10000 kroků - je to správně?

Deset tisíc kroků denně je číslo, které přijaly za své mnohé společnosti vyvíjející krokoměry, sportovní náramky a sportovní aplikace. Díky tomu se právě toto číslo považuje za denní základ, který bychom měli ujít. Kde se vlastně ono číslo 10000 kroků vzalo?

Jedna ze studií Harvardu poukazuje na souvislost nižší úmrtnosti lidí už při počtu 6000 kroků nachozených za den. Během každého dne nachodíme cca 3 - 4000 kroků při běžných aktivitách. Pokud si tedy sečteme minimálních 6000 kroků denně potřebných pro naše zdraví a 4000 kroků, které ujdeme "tak jako tak", máme zmíněných 10000 zdraví prospěšných kroků.

Stejně jako každý člověk je jiný, i denní cíl v podobě nachozených kroků je pro každého jiný. V dětství je 10000 kroků málo, protože dítě mnohem více chodí a běhá, ve stáří je to naopak poměrně hodně. Proto se nemusíme za každou cenu fixovat na přesný počet kroků (přestože jsou nám dobrým ukazatelem aktivity). Místo počítání kroků se můžeme zaměřit na čas. Už půl hodiny pohybu denně - včetně chůze - je zdraví prospěšné.

Životní styl podle počtu nachozených kroků

  • pod 5000 kroků denně - sedavý styl života
  • 5000 - 7500 kroků denně - málo aktivní způsob života, takový počet kroků jsme schopni denně ujít i při běžných aktivitách (cesta na tramvaj, do obchodu, po kanceláři,...), aniž bychom sportovali
  • 7500 - 10000 kroků denně - středně aktivní způsob života, k dosažení takového množství kroků máme zaměstnání vyžadující pohyb nebo se věnujeme některé ze sportovních aktivit
  • 10000 - 12500 kroků denně - aktivní způsob života, aktivně se věnujeme sportovním aktivitám
  • více než 12500 kroků denně - velmi aktivní způsob života zahrnující náročnější sportovní aktivity

 

Kolik denně nachodit kroků?

Abychom se udržovali v kondici, doporučuje se držet se nejen pravidla 10000 kroků denně, ale zároveň některého z následujících:

  • Každý den dopřejte tělu alespoň 3-4000 kroků svižné chůze, abyste podpořili spalování tuků.
  • Když nemůžete každý den nachodit takovou vzdálenost, dopřejte tělu obden 12500 kroků - z toho alespoň 4000 kroků svižnou chůzí.
  • Neupínejte se na samotné kroky. Chůze je zdraví prospěšná, ale vrchní část těla procvičíte snadno i bez ní - např. pomocí cviků s vlastní váhou.

Tyto články vás také zajímají:

článek aktualizován 14.4.2019