Funguje Herbalife Thermojetics při hubnutí?

Instantní čaj, jindy označovaný jako bylinný koncentrát, prodávaný pod názvem Thermojetics, je propagovaný jako bylinný nápoj. Jeho složení jsme tedy očekávali jako kombinaci přírodních složek - bylinek. Místo nich jsme ale našli směs maltodextrinu, fruktózy, různých výtažků a kofeinu. U některých příchutí je navíc sladká chuť dodávána prostřednictvím velmi kontroverzního sladidla acesulfam K. Už jen proto byste měli před investováním poměrně hodně peněz zvážit, jestli se nákup Thermojetics vůbec vyplatí.

Složení Thermojetics

Pro příklad, z čeho se Thermojetics skládá, jsme vybrali příchuť citrón. Složení dávky 1,7 gramu vypadá takto:

Plnidlo: maltodextrin; extrakt z listů černého čaje orange pekoe (Camellia sinensis) 345 mg, fruktóza, extrakt z listů zeleného čaje (Camellia sinensis) 124 mg, aroma: přírodní aroma citrónové kůry; přírodní kofein v prášku 85 mg, sladidlo: acesulfam K; kyselina: kyselina citrónová; výtažek ze semen kardamonu (Elettaria cardamomum 2 mg, extrakt z květu ibišku (Hibiscus sabdariffa) 2 mg, extrakt z květu slezu lesního (Malva sylvestris ) 2 mg, olej ze světlice barvířské 1,5 mg.

Maltodextrin: považuje se za komplexní zdroj sacharidů s nízkým podílem jednoduchých cukrů a vysokým podílem vyšších sacharidů. Postupně se v lidském trávicím ústrojí štěpí na jednotlivé molekuly glukózy, a tak slouží jako pomaleji uvolnitelný zdroj energie. V potravinách se často používá jako zahušťovadlo nebo plnidlo.

Fruktóza: Přírodní sladidlo. Je asi 1,5 krát sladší než sacharóza a má lahodnou chuť. Oproti glukóze nestimuluje přirozené uvolnění inzulinu do krve. Bohužel ale přispívá k zvýšení množství vnitřního tuku okolo orgánů a zvyšuje hladinu špatného cholesterolu. Je ale levnější než glukóza, proto se přidává do velkého množství potravin.

Přírodní kofein v prášku: Překvapilo nás množství kofeinu v dávce Thermojetics. 85 mg je totiž podobně velké množství, které najdete v jedné kávě. Proto bychom s pitím více dávek Thermojetics byli radši opatrní.

Acesulfam K: Umělé sladidlo. Acesulfam K se nevstřebává v lidském těle, je vylučován v moči. Organizace FDA oznámila, že čtyři uskutečněné studie na zvířatech - myších, krysách a psech, neukázaly žádné přesvědčivé důkazy o tom, že by se látka mohla označit za toxickou. Jiné studie uvádějí zvýšený výskyt nádorů u krys krmených acesulfamem. Velké dávky acetoacetamidu – produktu rozpadu acesulfamu K, také ovlivňovaly funkci štítné žlázy u pokusných zvířat. Toxické účinky nebyly s jistotou prokázány, na základě řady studií se však řada vědců klaní k názoru, že je látka v malých množstvích bezpečná.

Jak funguje Thermojetics?

Podle oficiálního marketingu značky Herbalife jsme se dozvěděli, že Thermojetics:

  • podporuje štěpení tuků - nedozvěděli jsme se, díky čemu tomu tak má být. Můžeme pouze spekulovat, že jde o kombinaci pozitivních účinků výtažků z bylin a povzbudivého účinku kofeinu.
  • napomáhá snižovat tzv. špatný cholesterol v krvi - zde se odkazuje na obsah oleje ze světlice barvířské, který pomáhá snížit hladinu LDL cholesterolu.
  • tlumí pocity hladu - můžeme přeložit jako: "maltodextrin vás zaplácne".
  • dodává pocit energie - kofein povzbudí váš organismus, fruktóza dodá energii.
  • pomáhá zlepšit a udržet pozornost - díky obsahu kofeinu samozřejmě.
  • posiluje imunitní systém - díky výtažkům ze zeleného čaje s antioxidačními účinky.

Propagace Thermojetics tedy funguje, když se zjednoduší, na reálných základech. Maltodextrin vás zasytí, kofein povzbudí, fruktóza a acesulfam K dodá pocit energie a výtažky pak obsahují alespoň trochu prospěšných látek.

Vyplatí se koupit Thermojetics?

Jedno stogramové balení vás vyjde přibližně na tisícovku. Doporučené dávkování jsou 2 lžičky denně. Balení tak vydrží přibližně měsíc. Thermojetics díky obsahu kofeinu a některých výtažků při hubnutí prospěšný může být. Na druhou stranu za tisíc korun měsíčně existují i mnohem efektivnější cesty, jak zhubnout. Pokud jde o kofein a antioxidační účinky, stačí si uvařit zelený čaj. Energii doplníte snadno prostřednictvím ovoce, aniž byste museli konzumovat i umělé sladidlo. A snižování hladiny špatného cholesterolu v krvi dosáhnete pomocí rozumného jídelníčku.

Thermojetics je tedy jedním z mnoha prostředků, které jsou propagovány v souvislosti s hubnutím. Jeho hlavní složkou jsou maltodextrin, fruktóza a kofein, tedy nic převratného. Sám o sobě není Thermojetics nijak škodlivý, ale v případě příchutí obsahujících umělé sladidlo, je toto téma lehce kontroverzní. Zároveň musíme zdůraznit, že ale není ani nijak zázračný. 


Tyto články vás také zajímají: