Jak se rychle zbavit nafouklého bříška?

Ať už je to způsobeno čímkoliv, nafouklé bříško dokáže člověka hodně potrápit. Obvykle ve chvíli, když to nejméně potřebujeme. Naštěstí pro vás ale máme pár přírodních tipů, co v takovém případě dělat.

Probiotika

Nejsnazším způsobem, jak se rychle zbyvit nafouklého bříška, je dopřát si probiotika. My doporučujeme obyčejný kefír. Ten stojí pár korun, je chuťově lahodný a uleví vám poměrně rychle. Pomáhá totiž obnovit rovnováhu v trávícím traktu. Právě zde totiž může nerovnováha způsobovat to, že vaše bříško je jak balón.

Dále čtěte: Kefír je dostupná a zdravá superpotravina

Pozor při laktózové intoleranci

Probiotikům by se ale měli vyhýbat všichni, kdo trpí laktózovou intolerancí. Pokud se nafouklé bříško objeví (nebo je vám těžko) poté, co si dáte sklenici mléka, je to celkem jasné. Vy se naopak mléčným výrobkům vyhýbejte. Váš trávící systém neumí zpracovat laktózu, tedy mléčný cukr, a proto je vám po konzumaci mléčného výrobku tak těžko. Množství laktózy, které spustí příznaky intolerance, je navíc u každého člověka trochu jiné.

Při vyřazení mléčných výrobků ze svého jídelníčku ale nezapomínejte dodat tělu prostřednictvím jiných potravin dostatek vápníku a vitamínu D.

Dodržujte pitný režim

Pokud si myslíte, že díky omezení příjmu tekutin se zbavíte i nafouklého bříška, jste na velkém omylu. Když tělu nedodáváte dostatek tekutin, přejde na nouzový režim a začne si v sebeobraně veškeré tekutiny uchovávat lépe. Proto se pak cítíte víc "nafouklí", než kdybyste pravidelně pili.

Dále čtěte: Dá se zhubnout na břiše jen díky zahřívání špeků?

Hýbejte se pravidelně

Pravidelný pohyb je nejen zdravý pro vaší celkovou kondici, ale dokáže i pomoci, pokud trpíte nafouklým bříškem. Vzduch, který se jinak může udržovat v trávícím traktu, se právě díky pohybu lépe dostane pryč. Když máte svůj "nafouklý" den, běžte si třeba na půl hodiny zaběhat. Rozhýbete nejen svaly, ale i vaše trávení a nafouklé bříško rychleji zmizí.

Jezte zdravě

Ačkoliv to může znít jako fráze, na nafouklé bříško pomůže rozhodně i rozumná strava. Základní pravidla, abyste netrpěli tímto problémem, zní:

  • dostatek vlákniny - právě vláknina pomáhá při trávení, a tedy i odvodu vzduchu ze zažívacího traktu.
  • opatrně se solí - sůl je v rozumném množství pro tělo nezbytná. Nezapomínejte ale také na to, že sůl dobře váže vodu a pokud to s ní přeháníte, vaše tělo také více zadržuje tekutiny.
  • dopřejte si draslík - čerstvé ovoce a zelenina obsahující draslík pomáhá odvádět nadbytečné tekutiny z těla. Právě nedostatek draslíku může být také příčinou nafouklého břicha.
  • přehnané množství lepku nafukuje - lepek je pro tělo hůře stravitelný, zejména pokud ho přijímáme hodně. Pečivo z bílé mouky, těstoviny, zahuštěné omáčky,... všem těmto potravinám se radši v případě nafouklého bříška vyhýbejte.
  • pozor na chemii v jídle - některá sladidla, jako např. sorbitol, xylitol nebo manitol, jsou pro tělo těžko stravitelná a mohou vyvolávat nadměrnou produkci plynů v trávícím traktu.

Dále čtěte: 7 tipů jak se zbavit nafouklého břicha jednou pro vždy

Článek publikován 13.5.2014, aktualizován 28.9.2019