Zbavte se pracovního stresu! Je to jednoduché

Na úvod dnešního článku vás chceme uklidnit - nikdo nemá tolik času, aby stihl udělat všechno přesně tak, jak si představuje.

Proto se hned na začátku vašeho pracovního kolotoče zaměřte jen na záležitosti, které jsou důležité a vypusťte všechny ostatní nepodstatné. Mnohokrát je totiž snazší nechat ovést svou pozornost na spoustu drobnějších záležitostí, které nejsou důležité, ale tváří se tak. Ve finále pak zjistíte, že jste nedokončili, co bylo skutečně třeba.

Dvě dobré rady, které vám pomůžou:

  1. uvědomte si, co je pro vás skutečně důležité
  2. nenechte odvést svou pozornost k ostatním nepodstatným záležitostem

Věříme, že tyto jednoduché rady pomůžou jak vám, kteří máte náročnou práci, tak vám, kteří jen nestíháte vše, co jste chtěli. Stačí si v hlavě srovnat, které činnosti jsou pro vás/vaši práci skutečně ty nejdůležitější a ostatní odsunout na později.

Velkým pomocníkem, ačkoliv pro mnohé nepochopitelným, je seznam. Nemyslíme teď ten nákupní. Máme na mysli seznam pracovních činností. Udělejte si každé ráno chvilku, posaďte se a v klidu si sepište všechno, co "musíte" ten den stihnout. Abyste ho mohli vytvořit, položte sami sobě jednoduché otázky:

  • Co musím dnes udělat?
  • Jak má vypadat výsledek?

Všechno si pište. Častokrát se dobrá myšlenka objeví jen na pár okamžiků a byla by škoda ji nemít i pak po ruce. Máte seznam? Už stačí jen přiřadit jednotlivým činnostem jejich důležitost (např. od nejdůležitější k nejméně důležité podle čísel 1 - 3) a zaměřit se na ty, které mají nejvyšší prioritu. Zbytek počká.

Mít na očích takový seznam je nejlepší metodou, jak efektivně využít svůj čas strávený v práci. V kombinaci s tím, že si čas dokážete přizpůsobit sami sobě, zvládnete pak mnohem lépe celý den. A navíc, když činnost napsanou na vašem seznamu úspěšně dokončíte a odškrtnete, objeví se pocit spokojenosti, že postupujete.

A co když na seznamu po celém dni zbyde některá z činností? Jednoduše si jí napište na seznam hned další den. Jak už jsme na začátku tohoto článku uvedli, nikdo nestíhá pokaždé udělat úplně všechno, co by chtěl.