Proč muži hubnou rychleji než ženy?

Muži obvykle měří více a zároveň váží více a už jen díky tomu spálí více kalorií a mohou rychleji hubnout. Větší objem těla jednoduše potřebuje více energie ke svému fungování. Vysvětlíme to jednoduše na příkladu, kdy si jde člověk zaběhat. Když váží 70 kg a vydrží běžet hodinu průměrnou rychlostí 8 km/h, jeho tělo spálí necelých 600 kalorií. Když by vážil 85 kg, za tu samou dobu spálí přes 750 kalorií. 

Vyšší hmotnost, díky které muži spalují kalorie rychleji, nemusí nutně pocházet ze svalové hmoty. I ti, kdo mají pár kilo "špeku" nadváhu, právě kvůli své hmotnosti spalují rychleji.

Muži také mají výhodu, že mívají větší svaly než ženy. Stejně tak poměr svalové hmoty k tuku v těle je u mužů vyšší. Svaly samotné spalují více kalorií než stejný objem tuku. Výhodou pro muže je, že díky fyziologickým rozdílům i produkci různých hormonů - jako např. testosteron - dokáží mnohem snáze vybudovat větší svalovou hmotu než ženy. Abychom ale podpořili i ženy - pokud zahrnete silový trénink do svého pravidelného cvičení, svalovou hmotu vybudujete postupně také. A díky tomu můžete i rychleji hubnout.

Při budování svalové hmoty, abyste rychleji hubli, nezapomínejte na posilování nejen těch nejviditelnějších svalů (bicepsy, prsní, zádové svaly, lýtka,...), ale posilujte i svaly jádra těla. Právě ty jsou používané po celý den nejvíce, a mohou tedy i pomoci při rychlejším hubnutí.

 

Vybudování větších svalů nebo svalové hmoty a současná aerobní cvičení, při kterých tělo spaluje tuk, jsou jedním z efektivních způsobů, jak rychleji hubnout. Muži sice hubnou rychleji díky stavbě jejich těla a  větším svalům, ženy ale mohou podobných hubnoucích výsledků dosáhnout také.