Vyzrajte na atopický ekzém i bez pomoci lékařů

Atopický ekzém je velmi nepříjemným onemocněním, které sice neohrožuje na životě, ale je neléčitelné, pravidelně se vrací a mnoho lidí z něj má i psychické potíže. Nejde o to, že by působilo bolest, ale je nevzhledné a řadu nemocných to trápí. Přesto existují způsoby, jak potíže zmírnit.

Nejprve si trochu přibližme, co to ten atopický ekzém je, jak vzniká a jak se projevuje. Odborně se tato nemoc nazývá atopická dermatitida a jde o kožní onemocnění. Vzniká na místech, kde se nedostatečně vytváří podkožní tuk a kůže je tu proto suchá, praská, loupe se a zvládá jen málo udržovat vlhkost. Pak se objevuje ekzém, pálí a svědí, nemocní se škrábou a vadí jim, jak jejich kůže vypadá. Nikdo totiž neovlivní, kde se ekzém objeví. A když se ho zbavíte, po čase přijde znovu. Lékaři ho zatím trvale vyléčit neumí.

Pomohou masti i konopí

V případě, že trpíte atopickým ekzémem nebo na něj máte byť i jen podezření, je nutné konzultovat potíže s lékařem. I když se vyléčit nedá, dá se léčit. Existuje řada léků, které zmírňují příznaky, uleví nemocnému a ekzém na určitou dobu zaléčí. K tomu si ale můžete pomoci sami, a to používáním nejrůznějších prostředků, které chrání pokožku. Doporučuje se i preventivně používat promazávací tělová mléka, která kůži hydratují, chrání ji před olupováním a zabraňují jejímu vysychání. Buď můžete sáhnout po klasice v obchodě či lékárně, nebo vyzkoušet přípravky dělané z konopí, které jsou na trhu také k dostání. Stejně tak se doporučuje dávat si do koupele vhodné oleje, používat masti nebo vhodné krémy.

Pozor na stres

Je prokázáno, že ekzém je spouštěn z mnoha různých příčin. Objevuje se obvykle, pokud jsme ve stresu, působí na něj i výkyvy počasí, zhoršení může nastat kvůli změnám hladiny hormonů v těle. Stejně tak se doporučuje vyhýbat se kontaktu s čisticími prostředky, které mohou nemoc výrazně zhoršit. Stejný negativní vliv mají i parfémy či nevhodná kosmetika. Lze tedy trochu ovlivnit, kdy se ekzém objeví a v jaké síle. Ale je bohužel dědičný, i když to není pravidlem. Takže pokud ho máte, nelze se s tím než smířit a snažit se s ním bojovat.