Praktický rádce, co jíst po...

Často jsme sami na vážkách, co si dopřát po probdělé noci, pořádném výkonu ve fitku, dlouhé pracovní schůzce nebo po dalších prožitých situacích. Jídlo totiž dokáže ovlivňovat naší náladu, psychiku, ale i bdělost. Je proto fajn dopřát si v různých životních situacích přesně to, co nám pomůže.

Zapřemýšleli jsme proto a dali dohromady přehled, která jídla a které potraviny v určitých situacích jsou ty nejvhodnější.


Co jíst po...

...pořádném výkonu v posilovně

Jakmile svalům dáte zabrat v posilovně, pochopí, že musí růst, aby takovou zátěž příště zvládly lépe. Díky tomu rostou. A právě ke svému růstu potřebují vhodnou stravu a živiny.

Abyste jim takovouto stravu dopřáli, potřebujete do sebe dostat správný poměr sacharidů a bílkovin:

  • 2:1 pro krátké, lehké cvičení s malou zátěží
  • 3:1 pro delší, náročnější cvičení s vysokou zátěží

Sacharidy dodají tělu energii potřebnou pro regeneraci a bílkoviny pomáhají budovat svaly. Jídlo po výkonu v posilovně si dopřejte během 30 minut po cvičení. To je totiž ideální čas, kdy tělo potřebuje doplnit živiny a zároveň ještě spaluje natolik, aby se neukládaly v podobě tuku.

...po běžeckém výkonu

Po vytrvalostních výkonech jako je běh, cyklistika, in-line bruslení a dalších je potřeba tělu dodat živiny, které jste během sportu z těla vypotili. Potřebujete dobít energii, protože při dlouhém výkonu jste vyčerpali zásoby glykogenu.

Sportovci v tuto chvíli často sahají po iontových nápojích - ty se na rozdíl od "pevné" stravy po sportu snadno tráví a obsahují sacharidy, vitamíny i trochu bílkovin a elektrolyty. Vy nemusíte kupovat drahé sportovní nápoje, ale sáhněte klidně po nealkoholickém pivu. Pokud neradi pivo, pak se doporučuje dopřát si po běžeckém výkonu třeba kakao.

...po dlouhé pracovní schůzce

Vyčerpáni po dlouhém sezení, sledování prezentace a handrkování se s kolegy? Dopřejte si hrst mandlí! Zdravé tuky a proteiny obsažené v mandlích dokáží aktivovat procesy, které nás udržují bdělé. Díky tomu se vám vrátí soustředěnost a jen tak nezapomenete to, co si z meetingu máte pamatovat.

...po bezesné probdělé noci

Počítali jste ovečky, šli jste se několikrát projít na záchod a zpátky, dali jste si mléko s medem a přesto jste v noci pořádně nemohli spát? Pak vězte, že za to může zvýšené množství hormonu ghrelinu a snížené množství hormonu leptinu během dne. Tento stav také zapřičiňuje vyšší chutě na jídlo, proto si dejte pozor.

Abyste tělu po takové noci alespoň trochu pomohli a předešli opakování, dopřejte si hned ráno kvalitní bílkoviny. Udělejte si proto třeba vajíčka na sladko podle našeho receptu.


Tyto články vás také zajímají: