Jak správně počítat kalorie

Pokud vám ve snaze shodit pár kilo váhy pomáhá přesné počítání kalorií, zbystřete. Pokud je tento režim právě tím, co vás posouvá k vašemu cíli, chcete si určitě být jisti, že kalorie umíte počítat správně. Dobře děláte.

My vám dnes poradíme, jak na to. Na co si máte dát pozor, když jste se rozhodli pro počítání kalorií.


NE

Nespoléhejte na paměť. Ani když zrovna nechcete hubnout, není pravděpodobně ve vašich silách udžet v paměti informace o všem, co jíte. Vzpomenete si třeba, co jste jedli předevčírem? Přesné porce, přesné množství?

ANO

Mějte po ruce chytrý telefon. Dnes díky tomu snadno zjistíte, kolik má které jídlo kalorií. A věřte, že když si informaci o jídle přečtete před tím, než si ho objednáte nebo přichystáte, výrazně se sníží pravděpodobnost, že se přejíte.

NE

Pokud začínáte, neodhadujte porce "od oka". Lidé často mají tendenci podceňovat velikost porce a tedy buď jedí více, než chtejí nebo kvůli úzkostlivému přístupu naopak jedí o dost méně. Doma Vaše dilema z porce vyřeší váha, v resturaci musí být v jídelním lístku uvedena váha pokrmu.

ANO

Investujte pár stovek do kuchyňské váhy. Na začátku vás bude korigovat v tom, kolik opravdu váží která surovina při přípravě jídla. Navíc díky ní budete moct přesně odvážit své porce jídla na celý den a mít tak pod kontrolou, kolik čeho sníte.

NE

Nezapomínejte do příjmu kalorií počítat i malé svačinky a slazené nápoje. Tuto chybu dělají často začátečníci - neevidují vůbec, kolik za den vypili slazených nápojů, ale třeba i mléka. Často se také zapomíná psát, co jste měli na svačinu ("protože to byla jen maličkost"). Ale pokud chcete vidět výsledky, buďte důslední a pište si vše, co za den sníte a vypijete. Ne pouze kvůli kaloriím, ale i kvůli tomu, abyste za týden měli přehled, kde a jak můžete jídelníček upravit k lepšímu.

ANO

Najděte si způsob, který vám vyhovuje. Lidé, kteří tráví celý den u počítače, mohou využít některou ze spousty on-line aplikací na evidenci jídelníčku. Ostatním, kteří cestují, může pomoct aplikace v chytrém telefonu nebo klidně obyčejný blog a tužka. Každému vyhovuje něco jiného a jen vy sami víte, co je to pro vás.

NE

Neutrácejte těžké peníze za drahé nářadí a prášky. Ke zdravému pohybu si na začátek určitě vystačíte s váhou vlastního těla, případně s jednoruční činkou. A k vytvarování postavy nemusíte kupovat žádné trenažéry nebo dietní koktejly a pilulky na hubnutí. Základ je v jídelníčku, proto se stačí začít zajímat o to, co jíte, ale i o to, z čeho jsou ty potraviny, které kupujete.

ANO

Evidujte alespoň základní živiny - tedy pište si určitě, kolik sníte proteinů, sacharidů a tuků. Díky tomu budete mít přehled o vyváženosti vašeho jídelníčku.

NE

Nezasekněte se na pouhém počítání kalorií. O tom zdravý život není. Kalorie jsou prostředek, který vám může pomoct upravit jídelníček, ale ne cíl, který byste museli bezpodmínečně každý den dodržovat. Zaměřte se spíš na potraviny, které konzumujete a zjišťujte o nich co nejvíce. Stejně tak nezapomeňte zapojit do svého denního režimu i zdravý pohyb - bez něj nebudete mít pevnější svaly a tělo nebude tolik spalovat.


Tyto články vás také zajímají: