Po 17. hodině nejezte: Zaručené zhubnutí nebo dietní hoax?

“Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej svému nepříteli.” Tato dietní poučka je v hlavách lidí zakořeněná už několik desetiletí. Dá se ale aplikovat i na dnešní dobu, kdy je náš životní styl zcela jiný a časově posunutý?

 

Určitě se můžeme ztotožnit s názorem, že vydatná a zdravá snídaně s dostatečným příjmem tekutin je základem každého dne. S večeří už ale nemůžeme být tak přímočaří. Složení večerního jídla a množství zkonzumovaných kalorií se totiž bude lišit podle toho, jaký je váš večerní program a v kolik chodíte spát.

 

Cvičíte? Tak se najezte.

 

Pokud se chcete udržet ve formě, není jiná možnost, než se hýbat. Ať už cvičíte ráno nebo večer, po každém tréninku je potřeba doplnit živiny. Pokud jste si oblíbili cvičení na večer, měli byste se najíst, i když je po zmíněné 17. hodině. Dopřejte si zdroj bílkovin, zdravých tuků (ořechy, semínka), a pokud se věnujete vytrvalostním sportům, tak i sacharidy.

 

Dieta podle vaší večerky

 

Pokud vezmeme v úvahu doporučení výživových poradců, že jíst bychom měli každé 2 - 3 hodiny, funguje večerní půst pouze v případě, že půjdete v 8 hodin spát. V opačném případě se může stát, že vyhladovíte, chytne vás mlsná a spořádáte navečer spoustu nezdravých tuků a zbytečných kalorií.

 

Večerní dieta není všemocná

 

Pokud si přes den dopřáváte smažená jídla a sušenky, večerním půstem si akorát přitížíte. Tělo se lekne a uloží všechny vámi spořádané tuky “na horší časy”. Pokud se tedy zamýšlíte nad zdravější životosprávou, vztáhněte ji na celý den a ne jen na dobu po 17. hodině.

 

Není jídlo jako jídlo

 

Když vás večer přepadne hlad, udržte ho na uzdě. Nenechte se se strhnout k bezmyšlenkovitému přecpávání brambůrky a křupkami u televize, ale připravte si něco zdravého výživného. Celozrnné pečivo s kvalitní šunkou nebo zeleninovou pomazánkou, hrst ořechů nebo kysaný mléčný nápoj vám udělá před spaním dobře, nezatíží váš organismus a ještě tělu dopřejete cenné živiny. 

 

 

Číst dál:

Celulitidy se zbavíte lehce pomocí masáže

Posilovací guma - fitko, které se vejde do kapsy

Děti jsou pohodlné a tloustnou, rozhýbat je můžete jen vy