Cviky na záda - na co často zapomínáte

Posilování zádových svalů je nejméně oblíbené a sportujícími lidmi často opomíjené. Přitom dobře tvarovaná záda dobře vypadají právě díky správně zpevněným a vypracovaným zádovým svalům. Podívejte se proto s námi na to, které cviky na záda jsou vhodné.

A nezapomínejte, že posilováním zádových svalů zároveň můžete efektivněji spalovat tuk.


Běh, bruslení

Při běhu nebo bruslení nutíte k pohybu většinu svalů ve vašem těle, zádové svaly nevyjímaje. Při běhu pomocí nich udržujete vzpřímenou polohu těla a zároveň vyrovnávají rovnováhu těla tím, že otáčíte trupem doleva a doprava podle toho, na kterou nohu zrovna došlapujete.

Při bruslení jsou zádové svaly zatěžovány mnohem více - tělo drží v mírném předklonu a zároveň otáčí trupem podle toho, kterou nohou se odrážíte.

Právě běh a bruslení jsou aerobní aktivity, při kterých spalujete větší množství energie po delší dobu - a tedy i efektivně spalujete tuk.

Plavání

Plavání je ideální formou posilování svalů a spalování tuků. Ideální v tom, že při něm nejsou přetěžovány klouby jako při jiných druzích pohybu. I díky tomu zatěžujete ve větší míře svaly a nepřenášíte zátěž na klouby. Navíc je plavání jedním z nejlepších cvičení pro zádové svaly - zejména pro horní polovinu a ramena.

Veslování

Pokud se vám nechce do bazénu nebo nemáte možnost plavat a upřednostňujete fitness centum, resp. posilovnu, využijte potenciál veslovacího stroje. Správným a důkladným veslováním posílíte pořádně zádové svaly, ale také břišní svalstvo, ramena, bicepsy a tricepsy. Veslovací trenažér je tak stroj, který byste v posilovně neměli minout.

Cviky na záda

Kromě výše uvedených cviků na posílení a trénování většího množství svalů se nyní můžeme zaměřit přímo na cviky posilující přímo zádové svalstvo.

Boxovací pytel je ideální pomocník pro trénink zádových svalů. Právě boxování, kdy musíte pohyb opakovat a pomocí otáčení trupu a cílení rukou korigovat tak, aby bylo správně provedené, je perfektní pro vaše záda. Právě odpor boxovacího pytle je také to, co pomůže posílit vaše svaly a vyrýsuje je.

Správně provedené shyby jsou pro záda jedinečným cvikem. Při nich zatížíte naplno horní polovinu těla a když udržujete tělo v rovině, zapojujete i spodní zádové a břišní svalstvo k vyrovnávání.

Zvedání kettlebell (nebo závaží) předpažováním je dalším cvikem plnohodnotně posilujícím zádové svalstvo. Stačí v mírně rozkročeném postoji kettlebell zvednout oběma rukama před sebe a dále až do nejvyšší polohy nad hlavu a pomalu vracet zpět dolů. Vyrovnáváním zátěže tak ideálně zatížíte zádové svaly.


Tyto články vás také zajímají: