Jaká motivace u vás skutečně funguje

Nechte se zároveň inspirovat, pokud v článku objevíte nějaký tip a vyzkoušejte ho. Budeme jen rádi, když vám budou tipy od nás dobrou inspirací.


Hudba v uších

Nejčastějším tipem, jak zůstat motivovaný, byla dobrá hudba v uších. Nezáleží, jestli máte chytrý telefon nebo "jen" mp3 přehrávač, dobrá hudba vás dokáže skvěle motivovat a podpořit váš sportovní výkon. A je jedno, jestli je to běh, in-line bruslení nebo pocení se v posilovně. Na dobré hudbě jste se shodli téměř všichni. Jediné, co je potřeba, hudbu občas odměnit a dávat si pozor, abyste nezpívali v posilovně příliš nahlas. :)

Tip pro vás: každý má rád jiný styl hudby. Pokud upřednostňujete pro cvičení rychlou hudbu, přes vyhledávače najdete mnoho tipů na hudební mixy kompilované právě pro cvičení.

Porovnání s fotkou z minulosti

Druhým nejčastějším tipem k udržení motivace bylo sledování úspěšného vývoje pomocí porovnávání fotek "před" a "nyní". Zrak je naším důležitým smyslem. Když pravidelně cvičíte, pokrok na sobě nevidíte ihned, den po dni. Fotka z minulosti - a minulostí se myslí před několika měsíci, ne dny - je dobrým důkazem toho, že se vyvíjíte, tvarujete postavu, hubnete nebo nabíráte svaly. Právě porovnání fotek ze současnosti a minulosti tak snadno ukáže rozdíly, které nemusíte běžně vnímat.

Pro velkou většinu je právě porovnání fotek vaší postavy vynikající motivací. Když vidíte, jak se úspěšně pohybujete ke svému cíli, udrží vás to v pohybu i nadále.

Porovnání sebe s reálným člověkem

Ačkoliv je takové srovnávání svého těla s těly ostatních hodně ošemetné, dělají to téměř všichni. Shodli jste se na tom i vy. Každý má svůj vysněný ideál, jak by chtěl vypadat. Ať už jsou to celebrity u žen nebo sportovci u mužů, právě k takovým ideálům se snažíme přiblížit.

Vy jste nám ale dávali dobrý tip, aby se takové porovnávání svého těla s tělem retušovaným grafickým programem nezvrtlo. Zkuste sebe porovnávat s reálným člověkem. Pánové, chodí do posilovny stejně starý chlap, který má tělo, jaké byste i vy chtěli? Dámy, potkáváte při běhu ženu, které závidíte postavu? Není nic jednoduššího, než překonat svůj stud a oslovit takového člověka a probrat s ním jeho/její jídelníček a plán pohybu. Můžete se tak dozvědět spoustu užitečných tipů a hlavně budete vědět, co dělá oproti vám jinak. V následujících měsících pak snadno uvidíte výsledky své snahy vypadat jako reálný člověk, ne jako retušovaná hvězda.

Změny sledujete díky oblečení

Zejména ženy se shodují na tom, že vynikající motivací pro další pohyb je pro ně i to, když znovu oblečou staré džíny. Do nich se na začátku snahy zhubnout nevešly. Když to po několika měsících zkusí a vejdou se do nich, nepotřebují další důkaz, že změna životního stylu byla rozhodně k lepšímu.

Muži, kteří chtějí nabrat svalovou hmotu, pak lichotí sledovat změny pomocí oblečení také. Nejčastěji takové změny pozorují díky tričku na cvičení, které na nich na začátku plandalo. Teď, po několika měsících, jim začíná naopak být těsné přes bicepsy nebo přes hruď. Stejně tak zjišťují, že jim dobře padne i kvalitní pánské tričko atletického střihu, kterému se dříve vyhýbali. 

Větší zájem ostatních o vás

Co vám také dělá obrovskou radost a utvrzuje vás v tom, že vaše snaha se vyplácí, je pochvala. "Vypadáš nějak líp.", "Nezhubla jsi?", "Tebe je kus chlapa." nebo "Já bych tě nepoznala, vypadáš dobře.", tak zní právě ty věty, které vás dokážou motivovat k vytrvání. Právě takové věty od známých, příbuzných nebo kamarádů berete často jako upřímné potvrzení toho, že je na vás dřina vidět. 

V souvislosti s pochvalou jste zmínili ještě jednu obrovskou motivaci, která přichází po několika měsících pohybu. Víc se za vámi otáčí lidé, víc na vás pomrkávají, víc se usmívají. Vypadáte dobře a ostatní to vidí. A právě to vám dodá sebevědomí a energii pokračovat dále.


Tyto články vás také zajímají: