Dobroty, které si klidně můžete dopřát před spaním

Míváte večer chutě na něco dobrého? Když si pak dopřejete, cítíte pak výčitky svědomí? Už nemusíte! Stačí vědět, po čem můžete sáhnout i ve večerních hodinách. Bez výčitek tak můžete mlsat i chvíli před spaním.

Právě večerní mlsání si častokrát vychutnáváme nejradši . vždyť jsme doma, v klidu a bezpečí a konečně si můžeme dát to, na co máme chuť. A odteď i zdravě!


Cottage sýr na sladko

Koupit si slazený cottage sýr umí každý. Dochutit si klasický cottage sýr ale jen tak někdo neumí. Vy proto buďte za hvězdy a zkuste to. Vždyť kombinace čokolády a arašídového másla, kterou budeme používat, je jednou z velice chutných, které si rádi dopřejeme.

Smíchejte půl balení sýru cottage bez příchuti (balení mívá obvykle 180 nebo 200 g), 1 lžíci arašídového másla, 1 lžíci kakaového prášku a pořádně promíchejte. Pokud je směs na vás málo sladká, můžete přichutit lžičkou medu.

Večer tak touto pochoutkou zaženete chuť na sladké, zároveň ale dodáte tělu bílkoviny ze sýru cottage i antioxidanty z kakaového prášku. Pozor si ale dejte na to, abyste nesnědli celé balení cottage sýra. Větší množství bílkovin by na noc zatížilo vaši trávící soustavu a vy byste tak neměli příliš klidné spaní.

Dýňová semínka

Kromě toho, aby večerní mlsání zahnalo chuť na něco dobrého, by nám mělo pomoci i relaxovat, uvolnit se a připravit nás na spánek. Právě dýňová semínka jsou tou pravou večerní dobrotou, která zmíněné body splňuje. Jedna hrst dýňových semínek obsahuje téměř 50% doporučené denní dávky hořčíku. Tedy toho minerálu, který tělo využívá při více než 300 procesech a který zároveň pomáhá uvolnit se.

Místo cpaní se slanými smaženými brambůrky u oblíbeného seriálu tak zvolte právě dýňová semínka.

Teplé mléko s medem

Ne nadarmo tohoto pomocníka při spaní znaly a doporučovaly už naše babičky. Teplé mléko s medem je osvědčenou sladkou pochoutkou, kterou si můžete dopřát i večer, aniž by nějak negativně ovlivnila průběh spánku. Spíš naopak.

Právě rozpuštěný med v mléce obsahuje snadno stravitelný přírodní cukr, který koriguje hladinu hormónu serotoninu a má tak vliv na lepší a klidnější spánek.

Mandle

Když si večer místo slaných brambůrků nebo tyčinek dopřejete hrst mandlí, uděláte pro sebe dobrou věc. Mandle (a ořechy obecně) bývaly považovány za nevhodnou potravinu při dietě. Obsahují totiž velké množství tuku. Ale konkrétně nenasycené mastné kyseliny, které se v mandlích ukrývají, jsou zdravější formou tuku, která pomáhá tělu fungovat tak, jak má. Mandle jsou navíc přírodním zdrojem hořčíku, a tedy pomohou vám uvolnit se před spaním.

Pistácie

Hrst pistácií je dobrou večerní pochoutkou, podobně jako mandle. Navíc ale právě pistácie musíte nejprve dostat z jejich slupky, což zabere nějaký čas. Celkově tak hrst pistácií jíte déle než ostatní ořechy a navíc při jejich "dobývání" nějakou tu kalorii spálíte. Pistácie jsou sice poměrně tučné ořechy, ale dodají vám kromě nenasycených tuků a rostliných sterolů také vlákninu, vitamín B6, thiamin a foláty. Díky tomuto složení jsou pistácie nutričně hodnotná potravina, která i v malém množství dokáže zasytit.

Banánovo-jahodová zmrzlina

Že dopřát si večer zmrzlinu je v rozporu s rozumným jídelníčkem? Není, pokud víte, kterou zmrzlinu můžete.

Kupte si dva banány a 100 gramů jahod (nebo podle chuti i více). Banány oloupejte, jahody očistěte od zelených lístků a oboje dejte do mrazáku zmrazit. Poté už jen rozmixujte tyčovým mixérem na nejvyšší stupeň otáček. Hotovo, máte ovocnou domácí banánovo-jahodovou zmrzlinu, která chutná naprosto úžasně i bez přídavku cukru nebo smetany. Ideální tip na letní večery - do té doby můžete natrénovat, jaký poměr banánů a jahod vám vyhovuje nejlépe.

Večerní jídla nebo dobroty volte rozumně. Stačí při rozhodování rozumět tomu, co v potravině do těla dostanete a jestli právě toto složení může ovlivnit váš spánek nebo snahu o hubnutí.


Tyto články vás také zajímají: