Dali jste si na snídani k pití Granko?

Granko je známou českou značkou. Spojujeme si ji s příjemným vstáváním, sladkou kakaovou chutí nápoje a hlavně s našim dětstvím. I proto máme tento kakaový nápoj rádi a rádi ho pijeme nebo připravujeme našim blízkým. Reklamy na Granko také ukazují, že jde o nápoj, který dodá tělu vápník i vitamíny. Tedy, pokud ho pijete rozpuštěné v mléku a koupili jste variantu obohacenou uměle o vitamíny. Co nám ale může uniknout při sledování reklamy, najdeme na obalu Granka. Stačí se podívat na složení a nutriční hodnoty.

Právě ze složení se dozvídáme, že milované Granko je vlastně z větší části cukr, pak kakaový prášek se sníženým obsahem tuku a dále i emulgátor, sůl, vitamíny, koření a aroma. Cukr dodává Granku sladkou chuť, kterou máme dobře vrytou do paměti. Emulgátor zajišťuje správnou granulovou konzistenci. Sůl, koření a aroma jsou pak tím, co dodá Granku originální chuť.

Upřímně, proč ale platíme tolik peněz za cukr smíchaný s kakaovým práškem? Navíc můžeme snadno dětem připravit i zdravější kakaový nápoj. Stačí, jak už asi tušíte, použít lžičku kvalitního kakaového prášku a lžičku cukru. Takový nápoj se sice ve studeném mléku nedá rozmíchat tak snadno jako kakao, ale dodá vám nebo vašim dětem lepší porci antioxidantů a hlavně méně rafinovaného cukru než Granko.

Až příště budete v obchodě přemýšlet, co dětem dopřát o víkendu na snídani jako nápoj. Zkuste vyhledat balení kvalitního kakaového prášku. Z něj pak vytvoříte nejen kakaový nápoj, ale použijete ho snadno i při přípravě výborných dietních zákusků.